Předmět Psychologie práce a organizace (KPS / PSPOG)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPS / PSPOG - Psychologie práce a organizace, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Práce a organizace - vymezení pojmů v interdisciplinárním kontextu.2. Práce a organizace jako předmět vědeckého zkoumání. Vznik psychologie práce a organizace.3. Etapy rozvoje psychologie práce a organizace.4. Psychologické aspekty práce a vytváření organizace.5. Analýza pracovní činnosti - profesiografie, změny obsahu práce.6. Pracovní prostředí, podmínky práce.7. Ergonomie.8. Komunikace v organizaci a její psychologické aspekty.9. Pracovní skupina.10. Pracovní adaptace. Identifikace s prací a organizací.11. Motivace a stimulace. Přehled teorií I.12. Motivace a stimulace. Přehled teorií II.13. Psychologické aspekty bezpečnosti práce.
Získané způsobilosti
Student zná významové konotace pojmů práce a organizace. Dokáže se orientovat v pluralitě teoretických přístupů z psychologie práce a organizace a získá kompetence pro jejich praktické uplatnění. Z hlediska profilových kompetencí student získá především základy teoretických, diagnostických a organizačních kompetencí.
Literatura
Kollárik, T. Letovancová, Výrost, J. a kol. Psychológia práce a organizácie. Bratislava: UK, 2011. Wagnerová, I. Psychologie práce a organizace. Nové Poznatky. Praha: Grada, 2011. ŠTIKAR, J., RYMEŠ, M., RIEGEL, K., HOSKOVEC, J. Psychologie ve světě práce. Praha: Karolinum, 2003. Vaculík, M. Assesment centra. Psychologie ve výběru a rozvoji lidí. Brno: NC Publishing, 2010. Wagnerová, I. Hodnocení a řízení výkonnosti. Praha : Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2361-7.HRONÍK, F. Hodnocení pracovníků. Praha: Grada Publishing, 2006. Aamodt, M. G. Industrial/Organizational psychology: An applied approach. 7th edition. Stamford: Cengage Learning, 2012. Forsyth, P. Jak motivovat svůj tým. Praha: Grada, 2009. Kirovová, I. Kariéra s přechodem k postindustrialismu. Ostrava: VŠB-TU, 2007. Daňková, M. Koučování: kdy, jak a proč. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2047-0.Blažek, L. Manamegent. Praha: Grada, 2010. Mikuláštík, M. Manažerská psychologie. Praha: Grada, 2007. Kubeš, M., Spilerová, D., Kurnický, R. Manažerské kompetence. Praha: Grada, 2004. Lukášová, R. Organizační kultura a její změna. Praha: Grada, 2010. Jex, S. M., Britt, T. W. Organizational psychology: A scientist-practitioner approach. 2nd edition. New York: Wiley, 2008. Štikar, J., Hoskovec, J., Štikarová, J. Psychologie v dopravě. Praha: Karolinum, 2003. Kollárik, T. Sociálna psychológia + psychológia práce = sociálna psychológia práce?. Bratislava: UK,, 2011. Plamínek, J. Tajemství motivace. Praha: Grada, 2010. Hermochová, S. Teambuilding. Praha: Grada, 2006. Halík, J. Vedení a řízení lidských zdrojů. Praha: Grada, 2008. Haberleitner E., Deistler, E. Ungvari R. Vedení lidí a koučování v každodenní praxi Jak rozvíjet potenciál podřízených pracovníků. Praha: Grada, 2009. Vajner, L. Výběr pracovníků do týmu. Praha: Grada, 2007. Landy, F. J., Conte, J. M. Work in the 21st century: An introduction to industrial and organizational psychology. 3rd edition. New York: Wiley-Blackwell, 2009.
Požadavky
Povinná účast na seminářích. Aktivní účast v seminářích (splnění seminárního úkolu spočívajího ve skupnové tvorbě a realizaci prezentace tématu podle zadání vyučujícího) a úspěšné zvládnutí průběžných didaktických testů v seminářích. Očekává se intenzivní samostatné studium literatury. Student si důkladně osvojí poznatkový aparát oboru, který by měl vyústit v úspěšné zvládnutí zkoušky.
Garant
prof. PhDr. Karel Paulík, CSc.
Vyučující
prof. PhDr. Karel Paulík, CSc.