Předmět Gramatická cvičení (KRU / DCVG)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KRU / DCVG - Gramatická cvičení, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Substantivum. Česko-ruské rozdíly v rodě substantiv. Přechylování v porovnání s češtinou. Životnost a neživotnost substantiv v porovnání s češtinou.2. Česko-ruské rozdíly v čísle substantiv. Pluralia tantum a singularia tantum v porovnání s češtinou.3. Skloňování substantiv I. skloňování - tvary pravidelné.4. Skloňování substantiv II. a III. skloňování - tvary pravidelné.5. Skloňování substantiv - variantní a izolované tvary substantiv všech tří rodů.6. Přídavná jména. Skloňování přídavných jmen - vzor "novyj", "letnij", "molodoj", "lisij".7. Stupňování adjektiv - tvary analytické a syntetické, jejich funkce ve větě.8. Časování sloves v přítomném čase. 1. časování. Změna kmenové souhlásky při časování. Přízvuk slovesných tvarů v přítomném čase.9. Časování sloves v přítomném čase. 2. časování. Změna kmenové souhlásky při časování. Přízvuk slovesných tvarů v přítomném čase.10. Tvary budoucího a minulého času. Přízvuk slovesných tvarů v minulém čase.11. Nepravidelná slovesa.12. Rozkazovací a podmiňovací způsob. Funkce daných tvarů ve větě.13. Bezpředložková a předložková řízenost slovesná v porovnání s češtinou.
Získané způsobilosti
Orientuje se v gramatickém systému současné ruštiny na úrovni morfologie - jmenné flexe.Získává, rozvíjí a upevňuje schopnost / dovednost tvořit a adekvátně užívat příslušné osvojené gramatické tvary v textu (v písemné nebo ústní formě).Osvojuje si, zná a prakticky ovládá pravidla tvoření a užití gramatických tvarů (viz Obsah předmětu).Je způsobilý adekvátně aplikovat osvojená pravidla v praxi.Průběžně zadávané úkoly zpracovává samostatně.Analyzuje chyby vznikající vlivem česko-ruské interference.Orientuje se v gramatickém systému současné ruštiny (sloveso).Získává, rozvíjí a upevňuje schopnost / dovednost tvořit a adekvátně užívat slovesné tvary v textu (v písemné nebo ústní formě).Osvojuje si, zná a prakticky ovládá pravidla tvoření a užití slovesných tvarů.Je způsobilý adekvátně aplikovat osvojená pravidla v praxi.Průběžně zadávané úkoly zpracovává samostatně.Analyzuje chyby vznikající vlivem česko-ruské interference.
Literatura
Mistrová, V. - Oganesjanová, D. - Tregubová, J. Cvičebnice ruské gramatiky. Praha, 2004. Svobodová, J. Cvičení z ruské morfologie. Plzeň, 2001. Šeljakin, M. A. Funkcionaľnaja grammatika russkogo jazyka. Moskva, 2001. Mrhačová, E. Morfologie ruského jazyka. Jmenná flexe. Třinec, 1990. Zimek, R. (red.). Plnovýznamové slovní druhy v ruštině. Praha, 1986. Rudincová, B. Praktičeskaja funkcional´naja grammatika russkogo jazyka (dlja studentov-bakalavrov). Ostrava, 1998. Doleželová, E., Grenarová, R. Překladová cvičení z ruského tvarosloví (s klíčem). Brno, 1998. Příruční mluvnice ruštiny pro Čechy I. Praha, 1966. Balcar, M. Ruská gramatika v kostce. Praha, 1997. Čára, V. a kol. Ruská mluvnice pro střední školy. Praha, 1986. Ruská mluvnice pro střední školy. Praha, 1986. Levina, G. M., Vasiljeva, T. V. Russkaja grammatika v anekdotach. Sankt-Peterburg, 1996. Brandner, A. Seminární cvičení z morfologie ruštiny. Brno, 2001. Šeljakin, M. A. Spravočnik po russkoj grammatike. Moskva, 1993. Brčáková, D. - Mistrová, V. - Stiessová, J. 15 urokov po russkoj morfologii. Praha, 2003.
Požadavky
V průběhu semestru student musí dosáhnout vyhovujících výsledků v 5 písemných testech (90 % úspěšnosti ve sledovaných jevech). Při nevyhovujícím výsledku student absolvuje závěrečný písemný test. Zkouška probíhá v ruštině. Skládá se z písemné části (překlad 30 vět z češtiny do ruštiny, analýza tvarů užitých v textu) a z ústní části, během níž musí student prokázat schopnost aktivního užívání osvojených slovních druhů.
Garant
Mgr. Igor Jelínek, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Igor Jelínek, Ph.D.Mgr. Lukáš Plesník