Předmět Lexikologie (KRU / DLEXR)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KRU / DLEXR - Lexikologie, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Lexikologie a lexikografie. Druhy slovníků.2. Onomasiologie, způsoby nominace. Analýza skladby slov.3. Sémasiologie, význam slova. Typologie významů slova.4. Srovnání české a ruské slovní zásoby.5. Systémové vztahy ve slovní zásobě.6. Paradigmatické vztahy ve slovní zásobě, slovní opozice.7. Synonyma. Homonyma. Antonyma. Paronyma.8. Syntagmatické vztahy. Lexikální a gramatická spojitelnost, valence.9. Volná a vázaná slovní spojení. Frazeologizmy.10. Funkční vztahy ve slovní zásobě.11. Třídy slov podle stylistické charakteristiky.12. Třídy slov podle aktivního či pasivního používání.13. Vytváření lexikálního systému ruského jazyka.
Získané způsobilosti
Student se seznámí se systematickým výkladem v oblasti slovní zásoby v ruštině v porovnání s češtinou.Aktivně si osvojí ruskou odbornou terminologii z oblasti lexikologie a dokáže ji používat. Seznámí se s různými typy slovníků a naučí se je používat.Chápe rozdíly mezi syntagmatickými a paradigmatickými vztahy v lexiku v obou jazycích (ruštině a čestině).Orientuje se v tvoření slov, ve funkčních vztazích ve slovní zásobě.Získává poznatky o formování ruské slovní zásoby.Konfrontuje pojetí týchž jevů v lexikologii české a ruské.Student si naučí aplikovat teoretické poznatky v řečové produkci i analýze.
Literatura
Žofková, H. Cvičení a úlohy z lexikologie ruského jazyka. Praha, 1995. Vavrečka, M., Rudincová, B., Hrdlička, M. Česko-ruský a Rusko-český slovník pro hospodářskou sféru. Praha, 1999. Vavrečka, M. Funkční lexikologie I. Ostrava, 2004. Vavrečka, M. Funkční lexikologie II. Ostrava, 2003. Vlček, J. Porovnání slovní zásoby ruského jazyka se slovní zásobou českého jazyka. Praha, 1985. Mokijenko, V. - Stepanova, L. - Malinski, T. Russkaja frazeologija dlja čechov. Olomouc, 1995. Birich, A. - Mokijenko, V. - Stepanova, L. Slovar´ frazeologičeskich sinonimov russkogo jazyka. Rostov na Donu, 1997. Jevgenjeva, A. P. (red.). Slovar´ russkogo jazyka I - IV. Moskva, 1981. Sklarevskaja, N. G. (red.). Tolkovyj slovar´ russkogo jazyka konca XX v. Jazykovyje izmenenija. Sankt-Peterburg, 1998.
Požadavky
Osvojení praktických vědomostí a dovedností studentů ze seminářů je v průběhu semestru prověřováno prostřednictvím 5 písemných testů a 4 seminárních prací (v rozsahu 3 stran) na témata zadaná učitelem. Osvojení teoretického učiva je prověřováno ústně, průbežně během seminářů, systematicky pak během zkoušky, která je vedena v ruštině.
Garant
PhDr. Zdeňka Nedomová, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Zdeňka Nedomová, Ph.D.