Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy slavistiky pro rusisty (KRU / NOZS)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KRU / NOZS - Základy slavistiky pro rusisty, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Úvod do problematiky. Vývoj slavistiky, významní slavisté a jejich přínos pro vědu o slovanských jazycích. Slavistické kongresy. Slavistické časopisy. Současný stav slavistiky.2. Směry a metody uplatňované v jazykovědné slavistice.3. Místo slovanských jazyků mezi indoevropskými jazyky. Pravlast Slovanů. Baltoslovanská jednota. Balkánský jazykový svaz.4. Dělení slovanských jazyků a jejich základní charakteristika.5. Raně praslovanský vokalismus. Zákon otevřených slabik a jeho důsledky. Metateze likvid a vznik východoslovanského plnohlasí.6. Vznik nosových samohlásek. Vývoj nosovek. Monoftongizace klesavých diftongů. Změny protetické a hiátové. Změna vokalické kvality v kvantitu.7. Raně praslovanský konsonantizmus. Zákon slabičné harmonie.8. Souhláskové palatalizace.9. Nejdůležitější hláskoslovné změny po X. století.10. Obecná charakteristika morfologického systému praslovanštiny.11. Praslovanská slovní zásoba. Lexikální výpůjčky.12. Staroslověnština jako nejstarší spisovný slovanský jazyk. Charakteristické rysy staroslověnštiny, její význam.13. Shrnutí.

Získané způsobilosti

Orientuje se v oblasti současných slovanských jazyků.Získává znalosti o původu Slovanů a o charakteristických znacích jejich jazykůZískává přehled vzniku staroslověnštiny a průběhu velkomoravské misie.Orientuje se v problematice památek staroslověnského písemnictví.Osvojuje si a získává praktickou znalost hláskového vývoje praslovanštiny.

Literatura

Horálek, K.:. Úvod do studia slovanských jazyků. ČSAV, Praha, 1955. Kubík, M. - Kondrašov, N. A. Russkij jazyk glazami lingvista-slavista. SPN, Praha 1977. Štec, M. Úvod do staroslovienčiny a církevnej slovančiny. Univerzita P.J. Šafárika, Prešov 1994. Mrhačová, E. Vývoj ruského jazyka. PF v Ostravě, Ostrava 1981. Petr, J. Základy slavistiky. SPN, Praha 1984. Večerka, R. Základy slovanské filologie a staroslověnštiny. MU, Brno, 1996. Davidová, D. Základy slovanské filologie a staroslověnštiny. PF v Ostravě, Ostrava 1978.

Požadavky

Předpokladem úspěšného absolvování předmětu je průběžné studium odborné literatury. Problematiku památek staroslověnského písemnictví si studenti osvojují samostatně dle zadané literatury.Jednosemestrální kurz je ukončen zkouškou, v jejímž průběhu student prokáže na rozboru textu schopnost hláskové rekonstrukce indoevropských a praslovanských slov a celkovou orientaci v problematice předmětu v souladu s jejím obsahem.

Vyučující

doc. PaedDr. Blažena Rudincová, CSc.