Předmět SZZ - část - Teorie a praxe překladu (KRU / SNP1P)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KRU / SNP1P - SZZ - část - Teorie a praxe překladu, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Translatologie. Obsah a struktura pojmu. Vztah k ostatním disciplínám (především k lingvistice a literární vědě).2. Světové překladatelské školy, jejich názory a představitelé.3. Česká a slovenská translatologie. Základní rysy, vývoj, hlavní představitelé.4. Ruský přístup k translatologii. Základní rysy, vývoj, hlavní představitelé.5. Historie překladatelské a tlumočnické profese od nejstarších dob do současnosti.6. Dějiny překladu v Česku od nejstarších dob do současnosti.7. Dějiny překladu v Rusku od nejstarších dob do současnosti.8. Překladová jednotka. Ekvivalence a adekvátnost.9. Překladatelské strategie a taktiky.10. Přeložitelnost a nepřeložitelnost. Překlad metafor, frazeologie, slangu, dialektu, reálií.11. Systém funkčních stylů z pohledu překladatele.12. Základní rysy a odlišnosti překladu odborného a uměleckého textu.13. Překlad prózy, poezie a dramatu. Exotizace, naturalizace a kreolizace.14. Principy a proces kritiky překladu.15. Problematika překladu odborného textu.16. Terminologie a překládání: definice termínu, terminologické systémy, překlad termínů.17. Specifika překladu právních textů. Specifika stylová, jazyková, translační. Typové a procesní shody a rozdíly překladu právních textů a obchodní korespondence. Soudní tlumočení a překlad.18. Principy úpravy a redakce překladového textu.19. Počítačem podporovaný překlad a strojový překlad, informační technologie pro překladatele.20. Lexikografie z pohledu překladatele: tištěné a elektronické slovníky, rusko-české a česko-ruské slovníky. Slovníkový a překladový ekvivalent.21. Tlumočení jako specifický druh translační činnosti. Druhy tlumočení.22. Shody a rozdíly překladu a tlumočení. Proces evaluace translačního výkonu, požadavky na osobnost překladatele a tlumočníka.23. Profesní kompetence překladatele a tlumočníka.24. Výkon překladatelské a tlumočnické činnosti. Zákonná úprava činnosti překladatelů a tlumočníků v České republice. Tarify a kalkulace v překladatelské a tlumočnické činnosti.25. Etické otázky překladatelské a tlumočnické činnosti.
Získané způsobilosti
Student se orientuje v problematice translace, zná teoretické principy a praktické aspekty výkonu překladatelské a tlumočnické činnosti natolik, že je schopen samostatně vykonávat překladatelskou činnost.
Požadavky
Státní závěrečná zkouška oboru Ruština pro překladatelskou praxi se koná podle platných studijních předpisů Ostravské univerzity a Studijního a zkušebního řádu FF OU před zkušební komisí schválenou vědeckou radou FF OU.Teorie a praxe překladu se zkouší ústní formou. Je zaměřena na problematiku teoretické a praktické stránky překladu a vychází z předmětů Aktuální tendence translatologické teorie a praxe - přednáška, Slovanské teorie překladu, Seminář k překladu odborného textu, Seminář konsekutivního tlumočení 1, Seminář k překladu uměleckého textu, Kritika překladu, Praktikum z kritiky překladu, Překlad dokumentů, Praktický kurs redigování, Vybrané kapitoly z praxeologie překladu a tlumočení a Informatika pro překladatele. Probíhá v českém jazyce.K ústní části státní závěrečné zkoušky může student přistoupit jen pokud úspěšně absolvoval písemnou část a úspěšně obhájil diplomovou práci.
Garant
doc. PhDr. Irena Bogoczová, CSc.