Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Sociální patologie (KSE / PSPAT)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSE / PSPAT - Sociální patologie, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Pojetí a význam předmětu, terminologie, související discipliny.2. Příčiny vzniku sociálních deviací. Biologické, psychologické, sociologické, subkulturní, teorie konfliktu.3. Příčiny vzniku sociálních deviací - interakční teorie.4. Kriminologie,kriminalita, organizovaný zločin.5. Viktimologie. Viktimizace. Posttraumatická stresová porucha.6. Xenofobie, rasismus, antisemitismus. Etnické a náboženské konflikty. Vztahy k Rómům. Specifika subkultury.7. Prostituce, sexuální deviace. Sexuální zneužívání dětí.8. Chudoba, nezaměstnanost, jako sociologický a psychologický problém.9. Bezdomovectví. Příčiny a možnosti prevence.10. Závislost na drogách a návykové chování..11. Fenomény drobné, každodenní deviace (šikanování, obtěžování).12. Možnosti a meze eliminace sociálních deviací. Teorie sociální kontroly.13. Přehled základních právních norem - Ústava, Listina základních lidských práv a svobod, Trestní zákoník, Zákoník práce.

Získané způsobilosti

Student získá psychologické, sociologické i mezioborové vědomosti o příčinách vzniku sociálních deviací. Je vybaven poznatky o rizikových sociálních skupinách a ohrožených populačních skupinách. Je rámcově orientován o činnosti preventivně edukační a poradenské. Z hlediska profilových kompetencí získá student především základy teoretických kompetencí.

Literatura

HRČKA, M. Sociální deviace. Praha : Slon, 2000. MUNKOVÁ, G. Sociální deviace. Praha : Karolinum, 2001. URBAN, L., DUBSKY,J., BAJURA,J. Sociální deviace. 2. rozš. vyd. Plzeň: Aleš Čeněk, s.r.o., 2012. ISBN 978-80-7380-397-1.HRADECKÝ, V., HRADECKÝ I. Bezdomovství - extrémní vyloučení. Praha : Naděje, 1996. JEDLIČKA, R. A KOL. Děti a mládež v obtížných životních situacích : Nové pohledy na problematiku životních krizí, deviací a úlohu pomáhajících profesí. Praha : Themis, 2004. KELLER, J. Dvanáct omylů sociologie. Praha : SLON, 1995. ŘÍČAN, P., JANOŠOVÁ, P. Jak na šikanu. Praha : Grada, 2010. KUSHNER, HS. Když se zlé věci stávají dobrým lidem. Praha : Portál, 2000. NOVOTNÝ, O., ZAPLETAL, J. Kriminologie. Praha : Eurolex Bohemia, 2001. PELCOVÁ, N. A KOL. Multikulturní výchova. Praha : PedF UK, 2007. MAREŠ, P. Nezaměstnanost jako sociální problém. Praha : SLON, 1999. KOLÁŘ, M. Nová cesta k léčbě šikany. Praha : Portál, 2011. NEČAS, C. Romové v České republice včera a dnes. Olomouc: UP, 1995. ONDREJKOVIČ, P. A KOL. Sociálna patológia. Bratislava : VEDA, 2000. FISCHER, S., ŠKODA, J. Sociální patologie : Analýza příčin a možnosti ovlivňování závažných sociálně patologických jevů. Praha : Grada, 2009. MAREŠ, P. Sociologie nerovnosti a chudoby. Praha : SLON, 1998. MERTON, RK. Studie ze sociologické teorie. Praha : SLON, 2000. KOLEKTIV. Velký sociologický slovník I. A II. Praha : Karolinum, 1996. KOUKOLÍK, F., DRTILOVÁ, J. Zlo na každý den - život s deprivanty I. Praha : Galén, 2001.

Požadavky

Povinná účast na seminářích/cvičeních. Zpracování a seminární práce na zadané téma a její prezentace v semináři. K zápočtu student předloží seznam prostudované literatury.

Garant

Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.