Předmět Úvod do sociologie práce (KSE / RUSP)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSE / RUSP - Úvod do sociologie práce, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Sociologické pojmy práce (lidská práce; dělník jako sociální typ a společenská skupina; zaměstnání, peníze a práce)2. Práce a průmyslová civilizace (raná sociologie průmyslového období; ideologie práce; odcizená práce a kritika kapitalismu u Karla Marxe)3. Sociologie průmyslové společnosti (Emile Durkheim: rozdělení práce a funkční diferenciace společnosti; Max Weber: průmyslová práce a velkoprůmysl jako sekulární racionalizační fenomén)4. Od výzkumu práce k sociologii práce (empirická šetření k životní situaci a postojům dělníků)5. Organizace a pracovní jednání (formální organizace: systém pracovních míst, odměna za práci, pracovní postup a status; člověk jako adresát očekávaného jednání; sociální konflikty v podniku)6. Sociální a zaměstnanecké struktury v průmyslových společnostech (dělnická třída a technicko-ekonomické změny; obnovení nebo konec dělnické třídy?; zaměstnanci a úředníci - jejich sociální situace; historicko-společenské základy povolání; sociální vrstvy a sociální mobilita; profese; sociologické aspekty služeb)7. Odbory (struktura a funkce odborových organizací)8. Průmyslová demokracie (pojem a formy průmyslové demokracie; spolurozhodování v podniku a ve firmě)9. Humanizace práce (problémy a perspektivy; práce a výkon jako hodnoty; nový svět práce: kvalifikace a flexibilizace, vzestup šancí a rizik)10. Subjektivní skutečnost práce (interpretativní sociologie a práce; smysl práce; čas života a pracovní čas; regulace pracovní doby: normální pracovní den; časová kontrola - časová autonomie)11. Lidská práce versus práce orientovaná na trh (vlastní práce a společensky potřebná práce; práce v domácnosti; práce v rodině; alternativní ekonomie; sociální problémy výdělečné práce budoucnosti; civilní společnosti ekonomicky aktivních občanů)12. Dynamika globálních řetězců v průmyslu a službách a přelom v práci (restrukturalizace globálních řetězců na příkladu oděvního a potravinářského průmyslu; organizační flexibilita globálních řetězců)13. Vliv globalizace na organizaci pracovní doby a Work-Life-Balance
Získané způsobilosti
Po absolvování přednášek se student dokáže orientovat v základní problematice světa práce. Osvojením si teorií z minulosti bude schopen některé z nich aplikovat i na stávající problematické oblasti. Student získá přehled o různých formách práce a o trendech vývoje zaměstnávání v budoucnosti. Přednášky mu umožní kriticky hodnotit jednotlivé společenské systémy s jejich přístupem k výdělečné práci a k její roli ve společnosti.Student získá základy následujících profilových kompetencí: 1) teoretické kompetence 2) diagnostické kompetence 3) komunikační kompetence
Literatura
Giddens, A. Sociologie. Praha: Argo, 2013. ISBN 978-80-257-0807-1.Keller, J. Sociologie organizace a byrokracie. Praha : SLON, 2007. Novotná, E. Sociologie organizací. Praha: Grada, 2008. Flecker, J. Arbeit in Ketten und Netzen. Die dynamische Vernetzung von Unternehmen und die Qualitat der Arbeit. Berlin: edition sigma, 2012. Holtgrewe, U. Flexible Menschen in flexiblen Organisationen. Berlin: edition sigma, 2006. Mikl-Horke, G. Industrie und Arbeitssoziologie. Munchen: Oldenbourg, 2000. Nový, I. Sociologie organizace a řízení. Liberec: TU, 2008.
Požadavky
Účast na výuce je povinná. Na seminářích se vyžaduje aktivní účast. Student vypracuje referát na zvolené téma a tento v semináři prezentuje. Nedílnou součástí prezentace je i diskuse na dané téma.
Garant
doc. Mgr. Eva Saunders, Dr.
Vyučující
doc. Mgr. Eva Saunders, Dr.doc. Mgr. Eva Saunders, Dr.