Předmět Sociální a kulturní antropologie (KSE / SKAN)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSE / SKAN - Sociální a kulturní antropologie, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vznik disciplíny a její vývoj. Předmět bádání a vzájemný vztah kulturní a sociální antropologie. Metody antropologického výzkumu.2. Charakteristika hlavních směrů antropologického myšlení a jejich nejvýznamnějších představitelů I.3. Charakteristika hlavních směrů antropologického myšlení a jejich nejvýznamnějších představitelů II.4. Kategorie kultury, její vznik a geneze. Pojem kultura z hlediska antropologie, filozofie. Vztah pojmů kultura a civilizace. Typologie pojmu kultura.5. Subkulturní a kontrakulturní skupiny ve společnosti a jejich vybrané příklady.6. Symbolické formy kultury. Komunikace, jazyk, mýtus, magie, náboženství, věda a umění.7. Archetypy a opakování. Posvátné a profánní. Čas a prostor. Základní kategorie orientace člověka ve světě.8. Rasa jako biosociální znak a kulturní konstrukce.Etnocentrismus, rasismus, nacionalismus.9. Problematika lokálních společenství, subkultur a marginálních společenských skupin.10. Obřadní kultura a její geneze. Tradiční a lidová kultura. Výroční a rodinné obyčeje a jejich příklady z vybraných oblastí Čech, Moravy a Slezska.
Získané způsobilosti
Student se bude po absolvování této disciplíny orientovat v kulturně sociální problematice, s akcentem na postavení a úlohu člověka jako sociokulturní bytosti v každodenní realitě. Naučí se tomu jak vnímat kulturu jako fenomén utvářený člověkem i jako jev člověka utvářející a formující. Získá přehled o jednotlivých antropologických paradigmatech i o všeobecných základech sociokulturní antropologie, společně s hlubším vhledem do vybraných aspektů a témat sociokulturně antropologické problematiky.
Literatura
Bowie, F. Antropologie náboženství. Rituál, mytologie, šamanství, poutnictví. Praha: Portál, 2008. Soukup, V. Dějiny antropologie. Praha, 2004. Sirovátka, T. Menšiny a marginalizované skupiny v České republice. Brno: Masarykova univerzita, 2002. ISBN 80-210-2791-6.ELIADE, M. Mýtus o věčném návratu. Praha, 1993. Eliade, M. Posvátné a profánní. Praha, 1994. SOUKUP, V. Přehled antropologických teorií kultury. Praha : Portál, 2000. Jakoubek, M. - Hirt, T. (ed.). Romové: kulturalogické etudy. Plzeň: Aleš Čeněk, 2004. ČERNÝ, J., HOLEŠ, J. Sémiotika. Praha, 2004. ISBN 80-7178-832-5.Eriksen, T. H. Sociální a kulturní antropologie. Praha: Portál, 2008. Giddens, A. Sociologie. Praha, 1999. Murphy, R. F. Úvod do kulturní a sociální antropologie. Praha, 1998. COPANS, J. Základy antropologie a etnologie. Praha : Portál, 2001.
Požadavky
Hodnocena bude aktivní účast v rámci jednotlivých přednášek a seminářů, zvládnutí orientace ve sledované problematice, schopnost argumentace, diskuse a samostatného tvůrčího uvažování. Podmínkou vykonání zkoušky bude také kvalitní zpracování průbežných testů a seminární práce, včetně její prezentace v rámci semináře a navození diskuse týkající se jejího obsahu.Studijní činnosti (studenta): 26 hodin, účast na přednáškách - 13 hodin účast na semináři - 30 hodin samostudium a příprava na zkoušku z přednášek a ze zadané literatury - 15 hodin, zpracování samostatných prací.
Garant
dr hab. Jan Kajfosz
Vyučující
dr hab. Jan Kajfoszdr hab. Jan Kajfosz