Předmět Sociální služby a standardy kvality (KAS / 6STAN)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KAS / 6STAN - Sociální služby a standardy kvality, Fakulta sociálních studií, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vymezení základních pojmů v oblasti sociálních služeb, strategické materiály vážící se k sociálním službám a standardům kvality.2. Sociální služby v systému sociálního zabezpečení, vývoj poskytování sociálních služeb.3. Zákon o sociálních službách a související legislativa.4. Příspěvek na péči.5. Druhy sociálních služeb.6. Formy sociálních služeb.7. Povinnosti poskytovatelů sociálních služeb, financování sociálních služeb.8. Sociální služby ve vztahu k jednotlivým cílovým skupinám uživatelů.9. Standardy kvality v sociálních službách10. Práva uživatelů sociální služby a problematika porušování práv při poskytování sociální služby.11. Implementace standardů kvality do praxe.Inspekce kvality12. Vyhodnocení tématicky relevantních esejí.
Získané způsobilosti
- Schopnost popsat systém sociální ochrany v ČR a vymezit v něm postavení sociálních služeb. - Schopnost vysvětlit základní principy v sociálních službách a jejich reálnou aplikaci v praxi sociálních služeb.- Schopnost vyjmenovat a pracovat s obsahem vybraných strategických materiálů vážících se k sociálním službám, kvalitě v nich a ochraně práv osob.- Schopnost definovat zásadní charakteristiky v přístupu k člověku v oblasti uplatňovaného systému sociální péče, zejména ústavní sociální péče, před rokem 1989 a po něm. Schopnost komparace obou přístupů. - Schopnost charakterizovat zásadní změny v systému sociálních služeb, které přinesl Zákon o sociálních službách, rozumět jeho zásadám, orientovat se ve struktuře zákona a souvisejících legislativních normách.- Schopnost popsat zákonitosti příspěvku na péči, charakterizovat jednotlivé druhy sociálních služeb s ohledem na jejich formu, obsah činností, způsob úhrady a cílovou skupinu uživatelů, na něž jsou zaměřeny.- Schopnost vyjmenovat podmínky poskytování sociálních služeb a rozumět povinnostem poskytovatelů sociálních služeb, systému financování sociálních služeb a identifikovat kompetence jednotlivých subjektů působících v sociálních službách dle uvedeného zákona.- Schopnost rozumět konceptu a teoretickým východiskům kvality v sociálních službách, zejména ve vztahu k ochraně lidských práv. - Schopnost popsat a orientovat se v jednotlivých standardech kvality a jejich kritériích, rozumět jejich obsahu. Schopnost propojovat jednotlivé standardy a pracovat s nimi jako s celkem.- Schopnost aplikovat jednotlivé standardy na reálné situaci v praxi, schopnost identifikovat a analyzovat příklady dobré i špatné praxe při implementaci kvality sociálních služeb při poskytování sociálních služeb registrovaných poskytovatelů. - Schopnost zaujmout postoj a formulovat vlastní názor na základě své praktické zkušenosti, schopnost konstruktivní kritiky, navrhovat vlastní řešení identifikované situace. - Schopnost formulace a veřejné prezentace na semináři.- Schopnost vyhledávat, zpracovávat a analyzovat informace z různých zdrojů za účelem studia i zpracování samostatné práce.
Literatura
Bílá kniha v sociálních službách. Praha: MPSV, 2003. Etický kodex sociálních pracovníků. 2006. Evropská sociální charta (vyhlášena pod č. 14/2000 Sb.m.s.). Standardy kvality sociálních služeb. Praha: MPSV, 2003. Usnesení předsednictva České národní rady č. 2/1993 Sb., o vyhlášení Listiny základních práv a svobod, ve znění pozdějších předpisů. Ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších předpisů. Vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách. Zákon č. 101/2000 Sb., v platném znění. Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Praha : Portál, 2000. Zavádění standardů kvality sociálních služeb do praxe. Průvodce poskytovatele. Praha: MPSV, 2004. TAYLOR, A. Etika a inspekce sociálních služeb. Praha, 2003. Metodické a koordinační dovednosti v sociálních službách. Sborník studijních textů pro metodiky sociální prevence a sociální kurátory pověřené koordinační činností. Ostrava: OU, 2007. Matoušek, O. a kol. Metody a řízení sociální práce. Praha: Portál, 2003. Řezníček, I. Metody sociální práce. Praha : Sociologické nakladatelství, 1994. ISBN 80-85850-00-1.Novosad, L. Některé aspekty socializace lidí se zdravotním postižením. Liberec: TU, 1997. Autorský kol. Obce, města, regiony a sociální služby. Praha : Socioklub, 1997. On-line katalogy knihoven. Sdělení ministerstva zahraničních věcí č. 96/2001 Sb.m.s., o přijetí Úmluvy na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti v souvislosti s aplikací biologie a medicíny: Úmluva o lidských právech a biomedicíně. Tomeš, I. Sociální politika, teorie a mezinárodní zkušenost. Praha: SOCIOPRESS, 1996. Matoušek, O. Sociální práce v praxi. Praha: Portál, 2006. MATOUŠEK, O. a Kol. Sociální práce v praxi: specifika různých cílových skupin a práce s nimi. Praha : Portál, 2005. ISBN 80-7367-002-X.Pichaud, C., Thareauová, I. Soužití se staršími lidmi. Praha: Portál, 1998. Matoušek, O. Ústavní péče. Praha: Slon, 1995. Vyhláška č. 182/1991 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení a zákon ČNR o působnosti orgánů České republiky v sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.
Požadavky
80% účast na setkáních, studium povinné literatury, vypracování eseje v rozsahu 8 normostran, úspěšné absolvování písemného testu.
Garant
Mgr. Šárka Hlisnikovská
Vyučující
Mgr. Šárka HlisnikovskáMgr. Šárka Hlisnikovská