Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Metody sociolog. výzkumu v praxi (KAS / 99MSV)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KAS / 99MSV - Metody sociolog. výzkumu v praxi, Fakulta sociálních studií, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Věda vs. zdravý rozum. Teorie a empirie. Pozitivismus vs. interpretativní sociologie. Co lze očekávat od kvantitativního sociologického výzkumu. Kvalitativní výzkum. Objektivita výzkumu v sociálních vědách.2. Sociální problém, předmět výzkumu, výzkumná otázka, kooperace zadavatele a výzkumníka. Rozhodnutí o výzkumu.3. Organizace výzkumu (projekt výzkumu a jeho obsah, materiální a finanční zabezpečení, práce s tazateli).4. Model jevu (požadavky na model, redukce informací, proměnné a jejich vztahy).5. Formulace hypotéz (hypotéza, kvantitativní výzkum jako testování hypotéz, vztah teorie a hypotézy).6. Proces operacionalizace (vztah model jevu, hypotéza, pojem a indikátory; validita indikátorů)7. Techniky sběru dat (dotazník: struktura dotazníku, typy otázek, požadavky na formální úpravu dotazníku; poznávací hodnota dotazníku); rozhovor (strukturovaný a nestrukturovaný rozhovor, okolnosti ovlivňující průběh rozhovoru, poznávací hodnota rozhovoru), pozorování, použití dokumentů v sociologickém výzkumu.8. Výběr výzkumného vzorku (požadavky na náhodný výběr; jiné typy výběru).9. Předvýzkum (pilotáž a sondáž, funkce předvýzkumu)10. Zpracování dat (znaky, kontingenční tabulka, korelace, statistické testování)12. Validita a reliabilita měření. Průměry. Medián a modus. Míry variance.13. Interpretace výsledků (výpovědi o platnosti dílčích hypotéz a hlavní hypotézy; odpověď na otázku výzkumu). Závěrečná zpráva, oponentní řízení (struktura zprávy, varianty zprávy, jazyk zprávy a zadavatel)

Získané způsobilosti

1. Schopnost abstraktního myšlení, analýzy a syntézy2. Schopnost aplikovat poznatky v praktických situacích3. Schopnost zabývat se výzkumem na jisté úrovni4. Schopnost vyhledávat, zpracovávat a analyzovat informaci z různých zdrojů5. Schopnost přizpůsobit se a jednat v nových situacích6. Schopnost tvořit nové myšlenky a ideje7. Schopnost identifikovat, zaujmout postoj a řešit problémy8. Schopnost udělat zdůvodněná rozhodnutí9. Schopnost pracovat v týmu10. Komunikovat s neprofesionálními partnery v dané oblasti 11. Schopnost jednat na základu etických zásad

Literatura

Hubík, S.:. Hypotéza. Jihočeská univerzita, 2006. ISBN 80-7040-842-1.DISMAN, M. Jak se vyrábí sociologická znalost: příručka pro uživatele. Praha : Karolinum, 2000. Nowak, S. Metodologie sociologických výzkumů. Praha: Svoboda, 1975. KUBÁTOVÁ, H. Sociologický výzkum. Institut celoživotního vzdělávání. Olomouc: UP v Olomouci, 2006. KRÄMER, W. Statistika do vesty. Praha: Baronet, 2005. Lamser, V. Základy sociologického výzkumu. Praha, 1966. KUBÁTOVÁ, H., ZNEBEJÁNEK, F. Základy sociologie. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta, 2008. KERLINGER, F. Základy výzkumu chování. Praha : Academia, 1972. KUBÁTOVÁ, H. Metodologie sociologie. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2006. Petrusek, M. Teorie a metoda v moderní sociologii. Praha: Karolinum, 1993.

Požadavky

Požadavky k připuštění ke zkoušce:V rámci cvičení studenti vypracovávají projektsociologického výzkumu. Odevzdání projektu je podmínkou připuštění ke zkoušce.Ústní zkouška. Úspěšné absolvování závěrečné zkoušky je podmíněno dosaženým minimem 70% bodů.

Garant

doc. RNDr. Ivana Loučková, CSc.

Vyučující

Mgr. František Znebejánek, Ph.D.Mgr. Petra Kowaliková, Ph.D.