Předmět Dějiny a literatura nástroje 2 (KDN / DLHB2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDN / DLHB2 - Dějiny a literatura nástroje 2, Fakulta umění, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Dějiny a vývoj nástroje od roku 1800 do současnosti. Historický vývoj nástroje z hlediska stavby, proměn techniky hry, souvislosti s kompozičním a slohovým vývojem. Kompletní přehled literatury tohoto období.Otázky ke státní závěrečné zkoušce z Dějin a literatury hlavního oboru:A1. Předchůdci hobojeA2. Vznik hobojeA3. Vývoj nástroje v období barokaA4. Ukončení zásadního vývoje v 19.stoletíA5. Vývoj výroby hobojového strojkuA6. Vedlejší nástroje (Anglický roh, hoboj dámore, hoboj da caccia)A7. Výrobci dnešních hobojů - světové firmyB1. Hoboj v dílech italských barokních skladatelůB2. Hoboj v dílech německých barokních skladatelůB3. Barokní skladby pro hoboj (Čechy, Francie, Anglie, atd.)B4. Český klasicismus - sólové a komorní skladbyB5 Světový klasicismus - sólové a komorní skladbyB6. Romantismus - sólové a komorní skladbyB7. Soudobá hudba česká - sólové a komorní skladbyB8. Soudobá hudba světová - sólové a komorní skladbyB9. Skladby pro vedlejší nástroje (anglický roh, hoboj dámore)B10. Hoboj v orchestrálních dílech - baroko a klasicismusB11. Hoboj v orchestrálních dílech - romantismus a soudobá hudba
Získané způsobilosti
Znalost historického vývoje nástroje a příslušné koncertní literatury od počátku 20. stol. do současnosti
Literatura
M.Hošek. Bibliografie hoboje. J.Kratochvíl. Dějiny a literatura dechových nástrojů - 1.díl. &, &. J.Kratochvíl. Dějiny a literatura dechových nástrojů - 2.díl. F.Suchý. Hoboj - historie a literatura. Ph.Bate. The oboe (český překlad M.Hošek).
Požadavky
Využití dosavadních získaných informací při dalším studiu dané problematiky. V souvislosti s předmětem Dějiny hudby charakterizovat historický vývoj nástroje a literatury. Současné nástroje a interpretace netradičních technik. Charakteristika skladeb, forem a technické náročnosti. Nově nastudované znalosti budou prověřeny u závěrečné zkoušky.
Garant
doc. Dušan Foltýn
Vyučující
doc. Dušan Foltýn