Předmět Sociální lékařství (KHE / SOLLF)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHE / SOLLF - Sociální lékařství, Lékařská fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Charakteristika předmětu:Sociální lékařství je důležitou teoretickou základnou pro zdravotnickou praxi, protože poskytuje vědecky podložené poznatky a metodické návody, jak na základě principů lékařské etiky účinně organizovat, řídit a rozdělovat zdravotnické služby v makro, mezo i mikrospolečenském měřítku. Sociální lékařství představuje v soustavě lékařských věd integrující prvek mezi biomedicínckou vědou a společností. Sociální lékařství se zabývá společenskou stránkou lidského zdraví a problémy péče o zdraví společnosti.Předmětem studia jsou vztahy mezi zdravím populace a faktory, které je ovlivňují. Důraz je kladen na význam faktorů sociálních.Řeší teoreticko- metodologické otázky zdraví a nemoci a péče o zdraví, problémy studia zdravotního stavu obyvatelstva, problémy zdravotní i sociální péče , systémy zdravotní péče.Obor se zabývá také ekonomickými otázkami zdravotnictví a jeho řízením.Cílem vědního oboru sociální lékařství a veřejného zdravotnictví je zaměření na studium zdravotní situace a zdravotních potřeb obyvatelstva, na determinanty zdraví a zejména jejich sociální predeterminanty, na způsoby organizování zdravotnických systémů, na možnosti podpory a prevence zdraví, na oblast managementu péče o zdraví a managementu zdravotnických zařízení, včetně etických a právních aspektů péče, na oblast ekonomiky a spravedlnosti v péči o zdraví, včetně problematiky zdravotního pojištění, stejně jako na oblast sociologie medicíny a zdravotnictví, včetně sociologie a psychologie zdraví.Semináře (2hod sm./týden)Týden/Náplň jednotlivých vyučovacích bloků1. Sociální lékařství jako vědecká disciplina a předmět výuky.2. Teorie zdraví a nemoci z pohledu biomedicinského, sociálního, psychologického.3. Determinanty zdraví a jejich ovlivnění.4. Základní cíle rozvoje zdraví ve světě. WHO ,program 21 cílů pro 21. století.5. Systém péče o zdraví.6. Řízení zdravotnictví a management.7. Zdravotní politika.8. Studium zdravotního stavu obyvatelstva. Mezinárodní klasifikace nemocí.9. Biostatistické metody, sociologické, epidemiologické metody.10. Demografie.11. Lékařská komora. Zdravotničtí pracovníci. Etické aspekty v péči o zdraví.12. Léčebně preventivní péče, zásady moderní péče o zdraví, lékařská posudková činnost. Péče o vybrané skupiny populace.13. Gerontologie (péče o starší občany).14. Zdravotní pojištění, nemocenské pojištění, sociální zabezpečení zabezpečení.15. Terenní praxe v ordinaci praktického lékaře.
Získané způsobilosti
Student je schopen ovládat základní teoretické znalosti z oboru a uplatňovat je v praxi. Chápe jedince z hlediska biopsychosociálního. Má osvojeny determinanty důležité pro zdraví a možnosti jejich ovlivnění, včetně zdravotní výchovy. Zná a umí uplatňovat poznatky z teorie a praxe péče o zdraví ( základy financování zdravotnictví, působení stavovských organizací a jejich základní dokumenty, především etický kodex a jeho uplatnění v praxi, úlohu zdravotních pojišťoven ). Zná základní poznatky z teorie a praxe sociálního lékařství. Student je schopen porozumět principům tvorby zdravotní politiky na základě zdravotního stavu obyvatelstva, má základní znalosti legislativy vztahující se k organizaci a řízení zdravotní péče, chápe makro organizaci zdravotnické péče, zná jednotlivé prvky zdravotnických systémů a orientuje se v jejich způsobu financování i v různých typech zdravotnických institucí podle zřizovatele. Rozumí podstatě profesionalizace zdravotnických pracovníků i způsobu jejich celoživotního vzdělávání. Umí vysvětlit podstatu práv a povinností občanů ve vztahu k vlastnímu zdraví.Student je schopen implementovat poznatky o sociálně ekonomických a systémových aspektech zdraví a nemoci do poznatků o procesu poskytování zdravotní péče. Orientuje se v problémech, které mohou nastat u vybraných skupin obyvatelstva, je schopen aplikovat základní zdravotnické normy do oblasti podpory a ochrany zdraví. Umí rozlišovat mezi prevencí a podporou zdraví, je schopen podrobně osvětlit základní indikátory kvality péče, bude znát programy WHO i jejich konkrétní specifikace pro ČR.
Literatura
DRBAL, C.:. Česká zdravotní politika a její východiska. Praha: Galén, 2005. ISBN 80-7262-340-0.Zavázalová Helena a kol.:. dodatky k vybraným kapitolám ze sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví. Praha: Karolinum, 2008. HAŠKOVCOVÁ, H.:. Lékařská etika. Praha: Galén, 1997. ISBN 80-85824-54-X.GLADKIJ, I. a kol.:. Management ve zdravotnictví. Brno: Computer Press, 2003. ISBN 80-7226-996-8.ZAVÁZALOVÁ, H., a kol.:. Sociální lékařství a veřejné zdravotnictví. Praha: Karolinum, 2002. ISBN 80-246-0467-1.IVANOVÁ, K. a kol.:. Sociální lékařství a veřejné zdravotnictví. Praha: Grada, 2010. JANEĆKOVÁ, H., HNILICOVÁ, H.:. Úvod do veřejného zdravotnictví. Praha: Portál, 2008. VURM, V. a kol.:. Vybrané kapitoly z veřejného zdravotnictví. Praha: MANUS, 2004. ISBN 80-86571-07-06.KŘÍŽOVÁ, E.:. Zdravotnické systémy v mezinárodním srovnání. Praha, UK, 1998. ISBN 80-238-0937-7.DOLANSKÝ, H.:. Ekonomika zdravotních a sociálních služeb. Opava: Slezská univerzita, 2008. BROWN, CH., DAVIES, M., a kol.:. Hodnocení politiky a infrastruktury podpory zdraví v České republice. IZPE: Kostelec nad Černými lesy, 2004. ISBN 80-86625-14-1.Kebza, V. Psychosociální determinanty zdraví. Academia, 2005. HOLČÍK, J., KÁŇOVÁ, J., PRUDIL, L.:. Systém péče o zdraví a zdravotnictví: Východiska, základní pojmy a perspektivy. Brno: NCO NZO, 2005. ISBN 80-7013-417-8.PUSTELNÍK, K., JAROŠOVÁ, D.:. Úvod do studia zdravotnických systémů. Ostrava: ZSF OU, 2003. ISBN 80-7042-346-3.DOLANSKÝ, H.:. Veřejné zdravotnictví. Opava: Slezská univerzita, 2008. IVANOVÁ, K. Základy etiky a organizační kultury v managementu zdravotnictví. Brno, 2006. ISBN 80-7013-442-9.GLADKIJ, I., STRNAD, L.:. Zdravotní politika, Zdraví, Zdravotnictví. Olomouc: LF UP, 2002. ISBN 80-244-0500-8.
Požadavky
Požadavky na studenta: aktivní účast na výuce Požadavky ke zkoušce: aktivní účast , krátká esej, kolokvium, test z demografie
Garant
prof. MUDr. Vladimír Janout, CSc.
Vyučující
MUDr. Jaroslav Lux