Předmět Toxikologie život. a prac. prostředí (KHE / TOXVZ)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHE / TOXVZ - Toxikologie život. a prac. prostředí, Lékařská fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Úvod do toxikologie-průmyslová toxikologie, enviromnentální toxikologie, nutriční toxikologie, klinická toxikologie, experimentální toxikologie.2. Klasifikace toxických látek:mutagenita, karcinogenita, teratogenita, systémové účinky. Akutní, subakutní, subchronická toxicita-toxikologické parametry.3. Mechanismus účinku toxických látek: vstřebávání, metabolismus, vylučování, otravy-jejich dělení dle klinického průběhu, místa vzniku, vstupu škodliviny.4. Legislativa dotýkající se managementu chemických látek (zákon č. 157/98 Sb., zákon č. 258/2000 Sb.). 5. Management chemických látek v životním a pracovním prostředí-PEL, NPK, ADI, PTWI, limitní hodnoty pro pitnou vodu, imisní limity pro ovzduší apod.6. Speciální toxikologie-plynné látky: CO, CO2, SO2, methan, formaldehyd, čpavek, H2S, CS2, kyanovodík, arsenovodík, fosgen.7. Halogeny-Jod, fluor, chlor, brom.Kyseliny+zásady, dusičnany, dusitany.8. Kovy: olovo, rtuť, kadmium, chróm, měď, zinek, mangan, arsen, nikl, berylium.9. Aromatické uhlovodíky: benzen, toluen, xylén. Alifatické uhlovodíky: benyín, chloroform, dichlormetan, tetrachlormatan, trichloretylen, tetrachloretylenFluorované uhlovodíky.10. Alkoholy, glykoly, aldehydy, ketony.11. Nitrobenzen, anilín, isokyanáty, ftaláty.12. Pesticidy, biocidy.13. Polycyklické aromatické uhlovodíky.14. Persistentní organické látky (PCB, PCDD, apod.)Cvičení:1.-4. Hodnocení expozice chemických látek v pracovním a životním prostředí-strategie a provádění měření, strategie odběrů, interpretace výsledků.5.-8. Hodnocení expozice chemických látek v pracovními a životním prostředí-využití biomarkerů expozice, účinku a citlivosti, strategie plánování odběrů, interpretace výsledků.9. -12.Hodnocení expozice chemických látek v pracovním a životním prostředí-případová studie.Informační zdroje v toxikologii.13.-14. Nemoci z povolání, profesionální otrava, kategorizace prací.Konzultace.
Získané způsobilosti
Absolventi budou schopni na základě měření hodnotit pracovní prostředí, hodnotit biologické expoziční testy, zařazovat práce z hlediska expozice chemickým látkám do kategorií, budou mít základní orientaci v posuzování nemocí z povolání (způsobilí pracovat v oboru hygiena práce a nemocí z povolání) a dále budou se orientovat v účincích chemické látky na lidský organizmus i v obecném působení chemických látek. Rovněž budou osobami odborně způsobilými v oblasti pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami klasifikovanými jako vysoce toxické ve smyslu § 44b) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v platném znění.
Literatura
Ševčík, M. Praktická toxikologie. SZN, Praha, 1968. Marhold, J. Přehled průmyslové toxikologie. 1. a 2. díl. Avicenum Praha, 1986. Prokeš J. et al. Základy toxikologie. Galén Praha, 2005. ISBN 80-7262-301-X.LULLMANN H., MOHR K., WEHLING M.:. Farmakologie a toxikologie. Avicenum Praha, 2002. Tuček M., Cikrt M., Pelclová D. Pracovní lékařství pro praxi. Grada Praha, 2005. ISBN 80 - 247 - 0927 -.Hrdina, V. a kol. Přírodní toxiny a jedy. Galén Praha, 2004. Patočka, J. a kol. Vojenská toxikologie. Grada Avicenum, 2004.
Požadavky
Docházka na přednášky i cvičeníPožadavky ke zkoušce: Předmět je ukončen ústní zkouškou, kdy student odpovídá (po dostatečné písemné přípravě) na 1 otázku z obecné toxikologie a 2 otázky ze speciální toxikologie - účinky vybraných chemických látek na lidský organizmus.
Garant
prof. MUDr. Vladimír Janout, CSc.
Vyučující
Mgr. Petr AmbrozMUDr. Eva Mrázková, Ph.D.Mgr. Petr AmbrozMUDr. Eva Mrázková, Ph.D.