Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Rizika pracovní zátěže pohyb.aparátu.BT (KHE / XPZBT)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHE / XPZBT - Rizika pracovní zátěže pohyb.aparátu.BT, Lékařská fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Týden Náplň jednotlivých vyučovacích bloků1. Úvod do problematiky přetěžování pohybového aparátu vlivem pracovního procesu i mimopracovních činností. Ergonomie.2. Celková fyzická zátěž.3. Lokální svalová zátěž.4. Pracovní místo a pracovní polohy.5. Onemocnění horních končetin z přetěžování.6. Onemocnění dolních končetin z přetěžování.7. Onemocnění páteře z přetěžování.8-9. Nejčastější profesionální onemocnění šlach, šlachových pochev, úponů, svalů, kloubů, burz a menisků z přetěžování končetin.10-11. Nejčastější profesionální onemocnění periferních nervů z přetěžování končetin - úžinové syndromy.12. Práce se zobrazovacími jednotkami.13. Posuzování zdravotní způsobilosti k práci u činností spojených s přetěžováním pohybového aparátu.14. Možnosti prevence přetěžování pohybového aparátu v pracovním procesu.Praktická cvičení (14 výukových týdnů):Praktická cvičení budou realizována blokovou formou na akreditovaném pracovišti pracovního lékařství (OPL Zdravotní ústav Ostrava, Partyzánské nám. 7, 1. patro). Náplň bude zaměřená na činnost oddělení v oblasti měření, hodnocení a prevence přetěžování pohybového aparátu vlivem pracovního prostředí i mimo pracovních aktivitách. Demonstrace modelových případů ortopedických a neurologických onemocnění z přetěžování.

Získané způsobilosti

Po absolvování předmětu se student:- orientuje v problematice přetěžování pohybového aparátu vlivem pracovních i mimo pracovních podmínek, v problematice měření a hodnocení faktorů pracovního prostředí -celkové fyzické zátěže,lokální svalové zátěže, pracovních poloh- zná nejčastějších ortopedická a neurologická onemocnění pohybového aparátu z přetížení profesionální i neprofesionální etiologie- zná obecné možnosti prevence přetěžování pohybového aparátu v pracovním procesu i mimo pracovních aktivitách.

Literatura

Gilbertová, S., Matoušek, O. Ergonomie. Optimalizace lidské činnosti. Praha, 2002. ISBN 80-247-0226-6.Jirák Z., Vašina, B.:. Fyziologie a psychologie práce. Ostrava: Ostravská univerzita, 2005. ISBN 80-7368-107-2.Dungl, P. a kol. Ortopedie. Grada Publishing, Praha, 2005. ISBN 80-247-0550-8.Tuček,M.,Cikrt,M.,Pelclová,D. Pracovní lékařství pro praxi. Příručka s doporučenými standardy. Praha: Grada, 2005. ISBN 80-247-0927-9.Brhel P.,Manoušková M.,Hrnčíř E. Pracovní lékařství.Základy primární pracovnělékařské péče. Brno Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2005. ISBN 80-7013-414-3.Periodikum Pracovní lékařství.

Požadavky

Požadavky na studenta: Studium doporučené literaturyÚčast na cvičeních je povinná. V případě nepřítomnosti na cvičení nahradí student zameškané hodiny podle pokynů vyučujícího.Požadavky ke zkoušce:Znalosti z přednesené problematiky budou prověřeny písemnou zkouškou (testem).Hodnocení písemné zkoušky:30 otázek, každá správná odpověď hodnocena 1 bodem, maximum získaných bodů 30.Absolvování testu minimálně s 60% úspěšností.30 - 27 bodů výborně26 - 23 bodů velmi dobře22 - 18 bodů dobře17 - 0 nevyhověl

Garant

MUDr. Jana Janoutová, Ph.D.

Vyučující

MUDr. Jana Janoutová, Ph.D.MUDr. Jana Janoutová, Ph.D.