Předmět Rizika pracovní zátěže pohyb. aparátu (KHE / ZPAVZ)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHE / ZPAVZ - Rizika pracovní zátěže pohyb. aparátu, Lékařská fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Týden Náplň jednotlivých vyučovacích bloků1. Úvod do problematiky přetěžování pohybového aparátu vlivem pracovního procesu i mimopracovních činností. Ergonomie.2. Celková fyzická zátěž.3. Lokální svalová zátěž.4. Pracovní místo a pracovní polohy.5. Onemocnění horních končetin z přetěžování.6. Onemocnění dolních končetin z přetěžování.7. Onemocnění páteře z přetěžování.8-9. Nejčastější profesionální onemocnění šlach, šlachových pochev, úponů, svalů, kloubů, burz a menisků z přetěžování končetin.10-11. Nejčastější profesionální onemocnění periferních nervů z přetěžování končetin - úžinové syndromy.12. Práce se zobrazovacími jednotkami.13. Posuzování zdravotní způsobilosti k práci u činností spojených s přetěžováním pohybového aparátu.14. Možnosti prevence přetěžování pohybového aparátu v pracovním procesu.Praktická cvičení (14 výukových týdnů):Praktická cvičení budou realizována blokovou formou na akreditovaném pracovišti pracovního lékařství (OPL Zdravotní ústav Ostrava, Partyzánské nám. 7, 1. patro). Náplň bude zaměřená na činnost oddělení v oblasti měření, hodnocení a prevence přetěžování pohybového aparátu vlivem pracovního prostředí i mimo pracovních aktivitách. Demonstrace modelových případů ortopedických a neurologických onemocnění z přetěžování.
Získané způsobilosti
Po absolvování předmětu se student:- orientuje v problematice přetěžování pohybového aparátu vlivem pracovních i mimo pracovních podmínek, v problematice měření a hodnocení faktorů pracovního prostředí -celkové fyzické zátěže, lokální svalové zátěže, pracovních poloh- zná nejčastější ortopedická a neurologická onemocnění pohybového aparátu z přetížení profesionální i neprofesionální etiologie- zná obecné možnosti prevence přetěžování pohybového aparátu v pracovním procesu i mimo pracovních aktivitách.
Literatura
Gilbertová, S., Matoušek, O. Ergonomie. Optimalizace lidské činnosti. Praha, 2002. ISBN 80-247-0226-6.Jirák Z., Vašina, B.:. Fyziologie a psychologie práce. Ostrava: Ostravská univerzita, 2005. ISBN 80-7368-107-2.2.Dungl, P. a kol. Ortopedie. Tuček M., Cikrt M., Pelclová D. Pracovní lékařství pro praxi. Grada Praha, 2005. ISBN 80 - 247 - 0927 -.1.Brhel, P., Manoušková, M., Hrnčíř, E. Pracovní lékařství. Základy primární pracovnělékařské péče. Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, Brno, 2005. ISBN ISBN 80-7013-414-.Periodikum. Pracovní lékařství.
Požadavky
Požadavky na studenta: Studium doporučené literaturyÚčast na cvičeních je povinná. V případě nepřítomnosti na cvičení nahradí student zameškané hodiny podle pokynů vyučujícího.Požadavky ke zkoušce:Znalosti z přednesené problematiky budou prověřeny písemnou zkouškou (testem).Hodnocení písemné zkoušky:30 otázek, každá správná odpověď hodnocena 1 bodem, maximum získaných bodů 30.Absolvování testu minimálně s 60% úspěšností (t.j. 51 bodů).30 - 28 správných odpovědí výborně27 - 26 správných odpovědí velmi dobře plus25 - 23 správných odpovědí velmi dobře22 - 21 správných odpovědí dobře plus20 - 18 správných odpovědí dobře 17 - 0 nevyhověl
Garant
MUDr. Jana Janoutová, Ph.D.
Vyučující
MUDr. Jana Janoutová, Ph.D.Mgr. Ondřej MachaczkaMUDr. Jana Janoutová, Ph.D.Mgr. Ondřej Machaczka