Předmět Pediatrie I. (KKP / PE1LF)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KKP / PE1LF - Pediatrie I., Lékařská fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Praktická cvičení:Týden/Náplň jednotlivých vyučovacích bloků1. Růst a vývoj, jejich hodnocení, charakteristika jednotlivých období dětského věku.2. Psychomotorický vývoj 1-6 měsíc života.3. Psychomotorický vývoj 7-12 měsíc života.4. Psychomotorický vývoj batolecího období a předškolního věku.5. Psychomotorický vývoj školního věku a adolescence.6. Vyšetření dítěte - anamnéza.7. Vyšetření dítěte - fyzikální vyšetření.8. Vyšetření dítěte - respirační a kardiovaskulární systém.9. Vyšetření dítěte - GIT a uropoetický systém.10. Vyšetření dítěte - endokrinní systém, pohybový systém.11. Vyšetření dítěte - kůže, kožní adnexa, zrak a sluch.12. Základní laboratorní vyšetření a jejich hodnocení u dětí, základní diagnostické a léčebné výkony u dětí.13. Základní zobrazovací metody a jejich použití v dětském věku - sono.14. Základní zobrazovací metody a jejich použití v dětském věku - rtg.15. Základní zobrazovací metody a jejich použití v dětském věku - radionuklidové metody.Semináře:Týden/Náplň jednotlivých vyučovacích bloků1. Rozdělení dětského věku, základní demografické údaje v pediatrii, rodina a náhradní rodinná péče.2. Hodnocení tělesného růstu a vývoje dítěte.3. Vývoj lidského jedince od narození do dospělosti.4. Výživa v dětském věku.5. Poruchy výživy u dětí a mládeže.6. Nutriční toxikologie.7. Základy farmakologie dětského věku.8. Úvod do neonatologie I..9. Úvod do neonatologie II..10. Prevence: novorozenecký screening, preventivní prohlídky v pediatrii.11. Prevence: pasivní a aktivní imunizace.12. Prevence: Zařízení pro děti předškolního věku, neuropsychická zátěž dítěte ve škole.13. Prevence: Handicapované dítě, dětská bolest.14. Prevence: Dítě ohrožené prostředím.15. Prevence užívání návykových látek u dětí a mládeže.
Získané způsobilosti
Student umí odebrat anamnézu u pediatrického pacienta, je schopen vyšetření jednotlivých tělních systémů a umí rozlišit fyziologické a patologické příznaky jednotlivých systémů (posoudit růst a vývoj dítěte, stav výživy, vyšetření pohledem, poslechem, palpací, poklepem, orientační vyšetření zraku a sluchu, orientační neurol. vyšetření apod.). Student má znalosti základních laboratorních vyšetření u dětí a jejich odlišností od dospělého věku a základní znalosti týkající se indikace zobrazovacích metod v dětském věku. Student je schopen zvládnout základní komunikaci s rodičem a dítětem.
Literatura
Michálek, J.:. Pediatrická propedeutika. Brno: Masarykova universita, 2008. HRODEK, O., VAVŘINEC, J.:. Pediatrie. Praha: Galén, 2002. ISBN 80-7262-178-5.Legl, J. a kol. Preklinická pediatrie. Galén, 2003. Sondheimer, J. M. et al.:. Current essentials: pediatrics. New York: McGraw Hill medical, 2008. Komárek V et al.:. Dětská neurologie: vybrané kapitoly. Praha: Galen, 2008. Koletzko, B.:. Kinder- und Jugendmendizin. Sprinter: Heidelberg, 2007. Kliegman, R.:. Nelson textbook of pediatrics. Philadelphia: Saunders, 2007. Duggan Chr. Et al.:. Nutrition in pediatrics : basic science, clinical applications. 4th ed., Hamilton: B. C. Decker, 2008. Rosenecker J et al.:. Pädiatrische Anamnese, Untersuchung, Diagnose. Heidelberg: Springer, 2008. Šašinka a kol.:. Pediatria I., II. Košice : SATUS, 1998. Fait T. et al.:. Preventivní medicína. Praha: Maxdorf, 2008.
Požadavky
Požadavky na studenta:1. Studenti se na práci na oddělení teoreticky připravují. Témata, která budou další den procvičována, určí asistent skupiny a závisí na aktuálním spektru diagnos na klinice.2. Při nedodržování režimu a zanedbání zásad bezpečnosti práce a provozu a hygienicko-epidemiologických opatření jsou z praktika vykázáni. 3. Studenti jsou povinni dodržovat zásady lékařské mlčenlivosti.4. V průběhu praktika samostatně vyšetřují nemocné děti, vždy 2 studenti / l pacienta. V další části praktika referují o svých případech před celou skupinou.5. Studenti mají povinnost se ptát na každý jim nejasný problém a účastní se odborné diskuse při rozboru případů. 6. Během praktik mohou vypracovávat testy s odbornou problematikou k procvičení a ověření pochopení probrané látky a nabytých vědomostí.7. Během praktik mohou mít zadáno kriticky zpracovat odborný problém v rozsahu studia 1-5 odborných článků včetně hledání na internetu. Požadavky k zápočtu: 1. Minimálně 80% účast na výuce (semináře, cvičení) ověřená podpisy vyučujících v prezenční kartě - kartu student předkládá pedagogovi, který má dozor u elektronických testů2. Praktická část - písemně (odběr anamnézy a vyšetření pacienta v rozsahu A4).3. 70% správných odpovědí v "elektronickém" testu. Test je určen k ověření znalostí z pediatrie (rozsah: pediatrie přednášená v rámci 4. ročníku). Studenti odpovídají na počítačích na 50 otázek po dobu maximálně 60 minut.
Garant
doc. MUDr. Michal Hladík, Ph.D.prof. MUDr. J. Štěrba, Ph.D.
Vyučující
MUDr. Alice BosákováMUDr. Jiří DudaMUDr. Tomáš KuhnMUDr. Iveta LáryšováMUDr. Adriana NemcováMUDr. Zdeněk NovotnýMUDr. Markéta NowakovaMUDr. Tomáš PískovskýMUDr. Astrid ŠulákováMUDr. Terezie Šuláková, Ph.D.MUDr. Bořek Trávníček