Předmět Tělovýchovné lékařství (KKP / TELLF)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KKP / TELLF - Tělovýchovné lékařství, Lékařská fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
l. Úvod do tělovýchovného lékařství, vymezení základních pojmů, civilizační choroby a pohybová aktivita, sport a incidence chorob2. Základní principy regulace, stres, energetika svalové činnosti3. Základy fyziologie sportovního tréninku4. Základní formy adaptace na tělesnou zátěž5. Krevní oběh a tělesná zátěž, adaptace krevního oběhu na zátěž, spiroergometrie6. Respirační systém a tělesná zátěž, výběr talentů, somatotypy, lékařská antropologie, měření obsahu tělesného tuku7. Základní principy výživy při sportu, reakce zažívací traktu na tělesnou zátěž8. Katabolické a anabolické procesy, základy regenerace sil9. Adaptace svalu na zátěž, patologické stavy ve sportu (vyčerpání, schvácení, dehydratace, náhlá smrt)10. Únava, přetrénování, doping11. Principy fyziologické adaptace na chlad a teplo, termoregulace, podchlazení, přehřátí, horská nemoc, potápění12. Fyziologické principy tréninku u dětí a mladistvých, sportovní úrazy13. Pohlavní diferenciace a její vliv na toleranci tělesné zátěže14. Fyziologické předpoklady tolerance tělesné zátěže ve vyšším věku, sport zdravotně postižených15. Diskuze na vybrané téma
Získané způsobilosti
Studenti mají rozšířené znalosti z tělovýchovného lékařství, umí se orientovat v zátěžové diagnostice u zdravých, i postižených jedinců. Jsou schopni indikovat adekvátní pohybovou zátěž na základě výsledků zátěžového vyšetření.
Literatura
Heyward, V.H.:. Advanced Fitness Assessnebt and Exercise Prescription. Champign, IL: Human Kinetics, 2010. Máček, M., Radvanský, J. Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity. Praha: Galén, 2011. ISBN 978-80-7262-695-3.Collins, M. (Ed.). Genetics and Sports (Medicine and Sport Science ed. Vol. 54). Basel: Karger AG, 2009. Stejskal, P.:. Patofyziologie tělesné zátěže. Brno. hpttp://www.fsps.muni.cz/impact/patofyziologie-telesne-zateze/, 2012. Cinglová, L.:. Vybrané kapitoly z tělovýchovného lékařství pro studenty FTVS. Praha, Karolinum, 2010. Máček, M., & Vávra, J.:. Fyziologie a patofyziologie tělesné zátěže. Praha: Avicenum, 1988. Vilikus Z , Brandejský P, Novotný V.:. Tělovýchovné lékařství. Praha: Karolinum, 2004. Astrand, P. O. Textbook of Work Physiology: Physiological Bases of Exercise. Champaign, IL: Human Kinetics Publishers, 2003. Meško, D. et al.:. Telovýchovnolekárské vademecum. Bratislava:Slovenská spoločnosť tělovýchovného lekárstva, 2005.
Požadavky
Požadavky na studenta: 80% účast na přednáškách, 2x průběžný test v průběhu semestru, zápočtový písemný test.Požadavky k zápočtu: 80% účast na přednáškách, 2x průběžný test v průběhu semestru, zápočtový písemný test v rozsahu 10 otázek (úspěšnost dána bodovou klasifikací v rámci SaZ řádu OU).
Garant
MUDr. Martin Rydlo, Ph.D.
Vyučující
MUDr. Martin Rydlo, Ph.D.