Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Rehabilitace v porodní asistenci (KRE / REHPA)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KRE / REHPA - Rehabilitace v porodní asistenci, Lékařská fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Sylabus teoretických přednášek1. Historie léčebné rehabilitace, cíle a prostředky léčebné rehabilitace, možnosti spolupráce fyzioterapeuta a porodní asistentky v péči o gynekologicky nemocnou ženu a v péči o ženu těhotnou a po porodu.2. Polohování - obecná charakteristika cílů, typy polohování, polohovací pomůcky, specifika polohování u pacientek po gynekologických operacích abdominální a vaginální cestou.3. Dechová gymnastika - cíle DG obecně, charakteristika DG statické, dynamické, speciální. Míčková facilitace, její účinky a techniky provedení.4. Vertikalizace - sed, stoj, chůze, jednotlivé typy chůze, lokomoční pomůcky5. Fyzioterapie u pacientek po gynekologických operacích abdominální nebo vaginální cestou - péče o jizvu, cévní gymnastika, změny na svalovém aparátu posturálním, význam svalů pánevního dna, kinezioterapeutické přístupy v reedukaci hybnosti u těchto operací.6. Těhotenství a změny v organismu těhotné ženy se zaměřením na neuromuskulární systém.7. Alexandrova technika v těhotenství a při porodu - význam a využití v práci porodní asistentky8. Gravidjóga a její význam v těhotenství9. Aquagymnastika těhotných žen a její využití10. Dechová cvičení v 1. a 2. době porodní, významSylabus cvičení1. Polohování - praktický nácvik jednotlivých typů polohování (antalgické, antidekubitární, antiedematózní, korekční, antispastické), využití polohovacích pomůcek2. Polohování pacientek po gynekologických operacích abdominální a vaginální cestou, polohování po porodu.3. Dechová gymnastika - praktický nácvik jednotlivých typů dechové gymnastiky, polohové drenáže, nácvik vykašlávání u pacientek po gynekologických operacích.4. Míčková facilitace - hrudní a obličejová sestava, její využití u novorozenců, kojenců a batolat.5. Vertikalizace - principy vertikalizace do sedu a stoje, praktický nácvik jednotlivých typů chůze s pomůckou.6. Techniky cvičení po gynekologických operacích - předoperační péče, péče o jizvu - tlaková masáž.7. Techniky cvičení po gynekologických operacích - uvolňování měkkých struktur v okolí jizvy, aktivizace svalstva pánevního dna.8. Preventivní cvičení ovlivňující svalové dysbalance vznikající během těhotenství - nácvik základních preventivně zaměřených cvičení.9. Brüggerův odlehčený sed na míči, cvičení na velkém míči, Feldenkreisova metoda10. Techniky cvičení pro těhotné ženy - I.,II.,III. trimestr, sestavy cvičebních jednotek s využitím pomůcek (balóny, podložky)

Získané způsobilosti

- zná principy práce v multidisciplinárním týmu- zná principy rehabilitačního ošetřovatelství- nemá způsobilost k výkonu práce fyzioterapeuta

Literatura

KRISTINÍKOVÁ, J. Rehabilitace v práci porodní asistentky. Ostravská univerzita, 2006. BERÁNKOVÁ, B. Cvičení v těhotenství a šestinedělí. Praha: Triton, 1.vydání, 2002. ISBN 80-7254-231-1.Haladová, E. a kol. Léčebná tělesná výchova. IDVPZ Brno, 2003. VOLEJNÍKOVÁ, H. Rehabilitace v práci porodní asistentky. IDVPZ, 3.upravené vydání, 2001. ISBN 80-7013-351-1.

Požadavky

100% účast na cvičení, absolvovat kombinovaný zápočet (část teoretickou a prakticku)

Garant

PhDr. Jarmila Kristiníková, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Jarmila Kristiníková, Ph.D.Mgr. Andrea DohnalováPhDr. Jarmila Kristiníková, Ph.D.