Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Fyziologie 2 (UFY / 2ZFZ2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UFY / 2ZFZ2 - Fyziologie 2, Lékařská fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky:- Fyziologie rozmnožování a těhotenství (meióza, spermatogeneze, oogeneze, mužská reprodukce, ženská reprodukce, oplodnění, těhotenství, porod, laktace, vývoj plodu)- Homeostáza (funkce a regulace acidobazické rovnováhy)- Fyziologie centrálního a periferního nervového systému I (stavba nervového systému, nervová buňka, neuroglie, synapse, vedení vzruchu nervem),- Fyziologie centrálního a periferního nervového systému II (funkční morfologie CNS, hematoencefalická bariera, mozkomíšní mok, fyziologie hybnosti páteřní míchou a mozkovým kmenem, motorická kůra mozková)- Fyziologie centrálního a periferního nervového systému III (vegetativní nervový systém)- Fyziologie smyslových orgánů I (hmat, bolest, teplo, chlad, čich, chuť)- Fyziologie smyslových orgánů II (zrak, sluch, statokinetické čidlo)- Reakce organismu na tělesnou zátěž, trénink, únava (svalová práce, práce dynamická, práce statická, měření a hodnocení energetického výdeje u prací vykonávaných velkými svalovými skupinami, měření a hodnocení zátěže u prací prováděných malými svalovými skupinami, integrovaná elektromyografie, vytrvalostní a silový trénink, únava fyziologická a patologická)- Metody vyšetřování fyzické zdatnosti (druhy zátěžových testů, spiroergometrie, ukazatelé fyzické zdatnosti, aerobní-anaerobní práh, hodnocení výsledků zátěžových testů)- Termoregulace, reakce a adaptace organismu na teplo a chlad, vodní bilance (produkce tepla v těle, chemická a fyzikální termoregulace, rovnice tepelné bilance, suchá a mokrá výměna tepla, ukazatelé tepelné zátěže, vodní bilance, horečka). Biologické rytmy (cirkadiánní rytmus, melatonin, pracovní výkon)- Reakce organismu na pobyt v prostředí se zvýšeným a sníženým barometrickým tlakem (horská nemoc, nemoc potápěčů a kesonářů). Zvláštnosti pohybové aktivity dětí, mládeže a ženPraktická cvičení:- Fyziologie dýchacího systému - plicní objemy a kapacity (spirometrie - vitální kapacita plic, dynamická spirometrie metoda průtok/objem).- Fyziologie dýchacího systému - regulační mechanismy v řízení dýchání.- Fyziologie výživy (hodnocení výživového stavu - klinická antropometrie, 24hodinový recall).- Bazální a pracovní metabolismus člověka (nepřímá kalorimetrie v klidových a neklidových podmínkách).- Fyziologie nervosvalové činnosti 1 (stilmulace n. medialis a n. ulnaris, pozorování inervace svalů ruky, svalový záškub, sumace kosterního svalu, tetanus kosterního svalu, svalová únava), EMG, rychlost vedení vzruchu v periferním nervu.- Fyziologie smyslů (audiometrické vyšetření sluchu, ladičkové zkoušky sluchu,vyšetření barvocitu).

Získané způsobilosti

Student zná stavbu a funkci žláz s vnitřní sekrecí, fyziologii rozmnožování a těhotenství. Zná fyziologii nervového systému (somatického a vegetativního) a smyslových orgánů (zrak, sluch, čich, chuť, hmat, bolest, atd.) Umí popsat reakce organismu na fyzickou zátěž, trénink a únavu. Zná metody vyšetřování fyzické zdatnosti, získá znalosti funkcí termoregulačního systému a reakcí organismu na pobyt v prostředí se zvýšeným a sníženým barometrickým tlakem. Zná zásady racionální výživy, přeměnu látek a energie a jejich poruchy, strukturu a funkci svalové tkáně, strukturu a funkci systému vylučování. Student zná úlohu ledvin při regulaci složení a objemu ECT.Student získá praktické znalosti vyšetřování funkce plic (spirometrie), zjišťování metabolické přeměny organismu (výpočtem - Hariss-Benedictova rovnice, měřením - nepřímá kalorimetrie). Student umí měřit základní antropometrické parametry člověka, zná měření elektrické aktivity kosterních svalů (EMG) a metody vyšetření funkce zraku a sluchu.

Literatura

Jirák Z. a kol. Fyziologie pro bakalářské studium na ZSF OU, II. přepracované vydání. Ostrava, 2007. ISBN 978-80-7368-234-7.JIRÁK, Zdeněk a kol. Fyziologie pro bakalářské studium na ZSF OU, III. přepracované vydání. Ostrava: FZS OU, 2009. ISBN 978-80-7368-234-7.nullnullHŘEBÍČEK J. Kapitoly z patologické fyziologie. Olomouc: Univerzita Palackého, 2001. ISBN 80-244-0295-5.VOKURKA M. a kol. Patofyziolgie pro nelékařské směry. Praha: UK, Karolinum, 2007. Bužga M. a kol. Praktická cvičení z fyziologie. Ostrava, 2005. ISBN 80-7368-050-5.Bužga M. a kol. Praktická cvičení z fyziologie, 2. přeprac. vydání. ZSF OU, Ostrava, 2007. ISBN 978-80-7368-465-5.Šimíček J., Rydlo M., Urban O., Bužga M. Vybrané kapitoly z patofyziologie pro bakaláře. Ostrava, 2006. ISBN 80-7368-180-3.BORON, Walter F., BOULPAEP, Emile E. Medical physiology: A Cellular and Molecular Approach. Philadelphia : Elsevier Saunders, 2005. ISBN 1-4160-2328-3.Klener P. et al. Vnitřní lékařství. Praha, 2001. SILBERNAGL, Stefan, DESPOPOULOS, Agamemnon. Atlas fyziologie člověka, 6. přepracované vydání. Praha: Maxdorf, 2004. ISBN 80-247-0630-X.Silbernagl S., Lang F. Atlas patofyziologie člověka. Praha, 2001. ISBN 80-7169-968-3.TROJAN, Stanislav a kol. Lékařská fyziologie, 4. rev. vydání. Praha: Grada, 2004. ISBN 80-247-0512-5.Soška V. Poruchy metabolismu lipidů. Diagnostika a léčba. Praha, 2001. ISBN 80-247-0234-7.GANONG, William F. Přehled lékařské fyziologie. 20th rev. edition. Praha, Galén, 2005. ISBN 80-7262-311-7.

Požadavky

Předmět ukončen v letním semestru ústní zkouškou. Zkouška podmíněna zápočtem z FZZK1, 70% aktivní účastí na přednáškách, absolvováním praktických cvičení a odevzdání protokolů za praktická cvičení.Závěrečná zkouška:1. Absolvování závěrečného písemného testu a získání min. 70 % z celkového počtu bodů. Nesplnění závěrečného testu je hodnoceno jako neúspěšné absolvování závěrečné zkoušky. Opakování závěrečného testu se řídí stejnými zásadami jako opakování celé zkoušky.2. Úspěšné vykonání ústní zkoušky. V případě neúspěchu u ústní zkoušky se opakování řídí stejnými pravidly jako opakování celé zkoušky.

Garant

Mgr. Marek Bužga, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Marek Bužga, Ph.D.Mgr. Marek Bužga, Ph.D.