Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy metodologie vědecké práce (UZM / ZMVRA)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UZM / ZMVRA - Základy metodologie vědecké práce, Lékařská fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Věda, definice, její místo ve společnosti.Rozdělení vědecko - vědních oborů. Klasifikace věd - přírodní, technické, společenské.Cíle metodologie vědecké práce (rozvoj tvořivého myšlení metod vědecké práce, prezentace oboru řešením problémů, rozvoj profese.)Kritéria vědecké práce (aktuálnost, validita).Základní a aplikovaný výzkum. Fáze výzkumu (koncepční fáze, plánovací fáze, empirická fáze, analytická fáze, diseminační fáze). Cíle a úlohy výzkumu.Základní empirické (pozorování, rozhovor, dotazník) a teoretické (analýza, syntéza, indukce, dedukce, modelování) metody výzkumu.Etika ve výzkumu a problematika ochrany osobních údajů.Práce s domácí a zahraniční literaturou při vědecké práci.Rešeršní služby knihoven a jejich využití při shromažďování informací.Využití internetu při vědecké práci.Problémy ve výzkumu.Druhy vědeckých prací na univerzitní úrovni ( seminární práce, diplomová práce, disertační práce).Matematicko-statistické metody vyhodnocování výzkumu.Formy prezentace vědecké práce, využití prezentační techniky a výpočetní techniky při prezentaci vědecké práce.

Získané způsobilosti

Zabývá se problematikou základního i aplikovaného výzkumu a jeho empirickými i teoretickými metodami.Zná možnosti mezinárodní knihovní výpůjční služby, využití internetu při vyhledávaní a shromažďování informací .

Literatura

Meško, D., Katuščák , D. a kol. Akademická príručka. Martin: Osveta, 2003. ISBN 80-8044-076-X.Katuščák, D. Ako písať záverečné a kvalifikačné práce. Nitra: Enigma, 2005. ISBN 80-89132-10-3.Greenhalgh, T. Jak pracovat s vědeckou publikací. Praha: Grada, 2003. ISBN 80-247-0310-6.Antonová B. Jak psát korespondenci. Computer Press, Praha, 2001. Smejkal, V., Bachorová, H. Lexikon společenského chování. Praha: Grada Publishing, 2001. ISBN 8024702096.Šesták, Z. Jak psát a přednášet o vědě. Praha: Academia, 1999. ISBN 80-200-0755-5.

Požadavky

Pro úspěšné absolvování předmětu je potřebná minimálně 90% účast na výuce a řešení zadaných témat formou prezentace - multimediální prezentace, PPT, POSTER, případně aktivní účasti na SVK (studentské vědecké konferenci).

Garant

prof. MUDr. Josef Nekula, CSc.

Vyučující

Ing. Mgr. Karol Korhelík, Ph.D.