Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy bohemistiky a korpusové lingvist (KCD / 3ROCJ)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCD / 3ROCJ - Základy bohemistiky a korpusové lingvist, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Hlavním cílem přednášek a seminářů je podat studentům stěžejní informace, které se týkají jak studia českého jazyka a lingvistiky obecně, jak možných dalších praktických využití, mj. ve výuce na ZŠ. Pozornost je věnována systémovosti a funkcím jazyka, charakteristice jednotlivých útvarů českého jazyka (spisovných i nespisovných, a to včetně reflexe aktuálních trendů), základní periodizaci vývoje českého jazyka a české jazykovědné bohemistice. Zvýrazněna je role korpusového bádání z hlediska jeho uplatnitelnosti jak ve studiu a dílčích výzkumech, tak ve školské praxi, protože v současné situaci v českém prostředí stále významnější roli hraje stav noremnosti a uzuálnosti (oproti kodifikaci, která ustupuje do pozadí).Témata přednášek:1. Jazyk a jazykověda. Systém a struktura jazyka.2. Český národní jazyk a jeho celková charakteristika, diferenciace a stratifikace, reflexe aktuální jazykové situace na území ČR.3. Spisovný jazyk a jeho rozvrstvení. Norma a kodifikace spisovného jazyka. Funkce a principy českého pravopisu. Kodifikace pravopisu.4. Český národní korpus a možnosti jeho využití při studiu a výzkumu lingvistických disciplín a ve školské praxi.5. Nespisovné útvary českého jazyka (dialekty, interdialekty, sociolekty), aspekty hodnocení jejich současného stavu, očekávané budoucí perspektivy.6. Základní periodizace vývoje českého jazyka.7. Česká jazykovědná bohemistika, její vývoj a hlavní představitelé.

Získané způsobilosti

Student získá znalost základů lingvistické teorie, bude schopen aplikavat poznatky v praxi, zvládne v teoretické i praktické rovině normy, kodifikaci pravidel českého pravopisu a základní kroky při práci s ČNK.

Literatura

ČECHOVÁ, M. Čeština - řeč a jazyk. SPN, 2011. ISBN 978-80-7235-413-9.Hubáček, J., Jandová, E., Svobodová, D., Svobodová, J. Čeština pro učitele. Opava, 2010. ČERNÝ, J. Dějiny lingvistiky. Olomouc, 1996. SVOBODOVÁ, J. Jazyková kultura. (distanční text). Ostrava, 2007. Pravidla českého pravopisu. Praha: Fortuna, 1999. HRBÁČEK, J. Úvod do studia jazyka. Praha, 1999. HAVRÁNEK, B. - JEDLIČKA, A. Česká mluvnice. Praha: SPN, 1982. ČMEJRKOVÁ, S. A KOL. Čeština, jak ji znáte i neznáte. Praha: Academia, 1997. STICH, A. Jazykověda - věc veřejná. Praha: Nakladatelství LN, 2004. PLESKALOVÁ, J, KARLÍK, P., KRČMOVÁ, M., VEČERKA, R. (eds.). Kapitoly z dějin české jazykovědné bohemistiky. Praha : Academia, 2007. GREPL, M. A KOL. Příruční mluvnice češtiny. Brno NLN, 2003. ÚJČ AV ČR. Internetová jazyková příručka.

Požadavky

- docházka na přednášky- sledování aktuálních jazykových jevů- aktivní účast v seminářích- příprava na krátkou prezentaci v semináři- prezentace v semináři- samostatné vypracování zadaných pravopisných cvičení- samostudium- možnost konzultace a e-mailového kontaktu s vyučujícímIndividuální postup samostudiem je možný v odůvodněných případech (zvl. u mobilit Erasmus) na základě včasné domluvy s vyučujícím. Student zpracuje samostatný úkol a písemně doloží, jak problematiku zvládl (popis vlastního postupu samostudiem).Požadavky ke zkoušce:Podmínkou pro získání zkoušky je aktivní účast na seminářích (70 %) a splnění písemného testu na závěr semestru. Pravopisný test má 2 části - teoretickou vyplývající ze základních témat disciéplíny a praktickou zaměřenou zejména na znalost pravidel českého pravopisu.Hodnocení:0 až 2 chyby = A3 až 4 chyby = B5 až 6 chyb = C 7 až 8 chyb = D9 až 10 chyb = Evíce než 10 chyb = F

Garant

doc. PhDr. Diana Svobodová, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Diana Svobodová, Ph.D.