Předmět Literatura pro děti 1 (KCD / BLD1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCD / BLD1 - Literatura pro děti 1, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Okruhy přednášek:Specifické rysy literatury pro děti z hlediska autorského a čtenářského, výrazové prostředky a specifické funkce dětské literatury.Základní otázky genologie, přehled nejfrekventovanějších žánrů a žánrových forem.Lidová slovesnost jako východisko literatury pro děti, drobné folklorní útvary, dětský folklor.Adaptace velkých folklorních žánrů a jejich varianty v komunikaci s malým dítětem.Lidová pohádka a její literární ekvivalent. Charakteristika a klasifikace folklorní pohádky, její sběratelé a vydavatelé v 19. a 20. století, zvířecí pohádky.Moderní pohádka pro nejmenší; charakteristika žánru, specifika českého literárního kontextu.Program seminářů:Semináře jsou zaměřeny zejména na práci s vybranými texty, které vycházejí z folklorní podoby a z autorské pohádkové tvorby zejména pro malé děti:říkadlové soubory, pohádkové soubory M. Motlové, srovnání adaptace K. J. Erbena a B. Němcové, pověsťové látky v úpravě pro malé děti (Sirovátka, Drijverová), autorská pohádka J. Čapka, J. Kahouna, V. ČtvrtkaSekundární základnou analýz pohádkových textů je úvodní studie "Zápas o smysl života" z knihy Bruno Bettelheima "Za tajemstvím pohádek. Proč a jak je číst v dnešní době" z roku 2000.
Získané způsobilosti
Student zvládá analýzu literárního díla určeného dětem a mládeži, rozpoznává v něm složku informační, estetickou i výchovnou, poznává specifické rysy slovesné tvorby pro děti a mládež, orientuje se v klíčových žánrech - poezie, pohádka, uvědomuje si možnosti aplikace poznaných literárních útvarů v praxi učitele MŠ.
Literatura
OPRAVILOVÁ, E. - GEBHARTOVÁ, V. Rok v mateřské škole. Kurikulum předškolní výchovy. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-847-3.ROSOVÁ, M. Úvod do studia literatury pro děti a mládež. Ostrava, 2002. BETTELHEIM, B. Za tajemstvím pohádek. Praha: Naklakladatelství Lidové noviny, 2000. URBANOVÁ, S. Děti a poezie. Ostrava: PdF OU, 1986. URBANOVÁ, S. Meandry a metamorfózy dětské literatury. Olomouc: Votobia, 2003. URBANOVÁ, S. - KOVALČÍK, Z. Minimum z literatury pro děti a mládež. Ostrava: Scholaforum, 1996. HOLEŠOVSKÝ, F. Čeští ilustrátoři v současné knize pro děti a mládež. Praha: Albatros, 1989. ČERNOUŠEK, M. Děti a svět pohádek. Praha: Albatros, 1990. ŠUBRTOVÁ, M. Pohádkové příběhy 2000 - 2010. Brno, 2011. DOUPALOVÁ, E. Úvod do studia předmětu "Výchova literaturou v oboru vychovatelství OVZP". Olomouc: PdF UP, 1989. CHALOUPKA, O. - NEZKUSIL, V. Vybrané kapitoly z teorie dětské literatury 3. Praha: Albatros, 1979.
Požadavky
Aktivní účast na seminářích a kvalitně zpracovaný referát - žánry literatury pro děti a mládež plánované v zimním semestru - poezie, lidová pohádka, moderní autorská pohádka. Půjde o představení autora nabízeného titulu a důkladnou analýzu literárního textu.Četba nejméně 20 titulů dětské literatury za semestr.Individuální postup samostudiem je možný v odůvodněných případech (zvl. u mobilit Erasmus) na základě včasné domluvy s vyučujícím. Student zpracuje samostatný úkol a písemně doloží, jak problematiku zvládl (popis vlastního postupu samostudiem).Bodový systém1) seminární úkol (zahrnuje studium primární a sekundární literatury) - 0 - 70 bodů2) aktivní účast na semináři - 0 - 30 bodů100 - 60 bodů vyhověl 59 - 0 bodů nevyhověl
Garant
Mgr. Olga Kubeczková, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Marcela Hrdličková