Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Česká syntax (KCD / C3SYN)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCD / C3SYN - Česká syntax, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Témata přednášek:1. Pojetí skladby; termíny věta a výpověď, gramatický větný vzorec. Vlastnosti výpovědi, propoziční akt. Komentář k odborné literatuře.2. Syntaktické vztahy - koordinační skupina, adordinační skupina. Syntaktický vztah dominace (shoda, řízenost, přimykání).3. Větné členy základové a nezákladové. Subjekt, bezpodmětné struktury.4. Predikát slovesný a slovesně-jmenný. Větné ekvivalenty. Objekt.5. Adverbiále. Doplněk.6. Atribut shodný a neshodný. Nepravidelnosti větných struktur (elipsa, parenteze, polovětné útvary).7. Souvětí parataktické a hypotaktické. Klasifikace vedlejších vět. Složité souvětí. Sémantická klasifikace souvětí.Program seminářů:Procvičení látky ze stejnojmenné přednášky na cvičných textech. Důraz bude položen na:- interpunkční pravopisné jevy;- větněčlenský rozbor vět a souvětí; valenci a gramatické větné vzorce; vlastnosti výpovědi.

Získané způsobilosti

Znalost základní odborné gramatické terminologie (morfologické i syntaktické) a schopnost jejího užívání. Znalost větných členů v rámci věty a odlišování vlastností výpovědi (hl. komunikačních funkcí). Znalost interpunkčního pravopisu a dovednost aplikovat syntaktické znalosti při zdůvodnění pravopisných jevů. Dovednost pohotové aplikace znalostí získaných v podmiňující disciplíně, tj. přesně rozlišovat slovní druhy a ve vztahu k nim větné členy. Dovednost aplikovat získané syntaktické znalosti v praxi erudovaného bohemisty.

Literatura

HUBÁČEK, J. - JANDOVÁ, E. - SVOBODOVÁ, D. - SVOBODOVÁ, J. Čeština pro učitele. 2010. ISBN 978-80-86041-37-7.KOLEKTIV AUTORŮ. Mluvnice češtiny 3 - Skladba. Praha: Academia, 1987. SVOBODOVÁ, J. Průvodce českou interpunkcí. Opava, 2003. ČECHOVÁ, M. Čeština - řeč a jazyk. Praha, 2000. GREPL, M. A KOL. Příruční mluvnice češtiny. Praha: Lidové noviny, 2000. GREPL, M. - KARLÍK, P. Skladba češtiny. Olomouc: Votobia, 1998. SVOZILOVÁ, N. - PROUZOVÁ, H. - JIRSOVÁ, A. Slovesa pro praxi : valenční slovník nejčastějších českých sloves. Praha: Academia, 1997. SVOZILOVÁ, N. - PROUZOVÁ, H. - JIRSOVÁ, A. Slovník slovesných, substantivních a adjektivních vazeb a spojení. Praha: Academia, 2005. Internetová jazyková příručka (online).

Požadavky

Požadavky ke zkoušce: znalost interpunkčního pravopisu včetně odůvodňování - ověřuje se interpunkčním diktátem; absolvování tohoto diktátu se chápe jako jedna ze dvou částí písemné zkoušky; další část písemné zkoušky je teoreticko-praktická (objasnění pojmů, rozbor celků, uvádění příkladů na syntaktické jevy). Písemný test se boduje max. 30 body za obě části (každá max. 15 bodů). Minimum požadovaných bodů v součtu činí 21 bodů za obě části. Pouze v případě minimálního (mezního) počtu bodů z písemné zkoušky se student podrobí ústnímu pohovoru. Ústní část obsahuje: vstupní syntaktický rozbor textu a navazující teoretický výklad s doprovodnými jazykovými příklady na jednotlivé jevy; vyžaduje se znalost odborné syntaktické terminologie. Seznam otázek není předem zadáván, studenti se řídí kompletním obsahem syntaktické části učebnice Čeština pro učitele a zadanými pasážemi z učebnice Skladba češtiny. Větné celky do interpunkčního diktátu jsou vybrány z Průvodce českou interpunkcí.Individuální postup samostudiem je možný v odůvodněných případech (zvl. u mobilit Erasmus nebo při opakovaném zápisu disciplíny) na základě domluvy s vyučujícím. Student zpracuje a písemně doloží, jak problematiku zvládl (podrobný popis vlastního postupu samostudiem). písemný test - 50 bodůústní zkouška - 50 bodůpísemný test - rozdělení bodů: celkově 50 bodů (z toho max. 35 bodů za teoreticko-praktickou 1. část (tj. 7 dílčích úkolů po 5 bodech) + max. 15 bodů za 2. část, kterou představuje interpunkční diktát, od výchozích 15 bodů za diktát se za každou interpunkční chybu odečte 5 bodů)ústní zkouška: 50 bodů (za každý výrazný nedostatek, neschopnost uvést příklad apod. se odečte 5 bodů)Celkově při zisku100-91 bodů A 190-81 bodů B 2+80-71 bodů C 2-70-61 bodů D 3+60 -51 bodů E 3-50 a méně bodů F 4

Garant

prof. PhDr. Jana Svobodová, CSc.

Vyučující

prof. PhDr. Jana Svobodová, CSc.