Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Didak. ČJ s akcentem na kom.-kogn.pojetí (KCD / DICJ)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCD / DICJ - Didak. ČJ s akcentem na kom.-kogn.pojetí, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Obsah a cíle jazykové, komunikační a slohové výchovy na 2. stupni ZŠ. Současná koncepce výuky mateřštiny (metody a formy práce, principy výuky). RVP ZV.2. Účelné propojování jednotlivých složek předmětu (vnitropředmětové vztahy), mezipředmětové vztahy. Pozice algoritmů ve výuce jazyka (jejich osvojení), typy pravopisu a jeho pozice ve výuce českého jazyka. Typy mluvnických cvičení.3. Psaný a mluvený projev žáků 2. stupně ZŠ. Produktivní a reproduktivní sloh. Typy slohových cvičení. Rozvoj komunikačních dovedností ve výuce mateřštiny. Problematika hodnocení slohových projevů.4. Učebnice mateřštiny, jejich nabídka a nové požadavky na učebnice související s naplněním požadavku komunikačně-kognitivního pojetí výuky češtiny.

Literatura

PALENČÁROVÁ, J., ŠEBESTA, K. Aktivní naslouchání při vyučování. Praha: Portál, 2006. ISBN 978-80-7367-101-8.ČECHOVÁ, M. - STYBLÍK, V. Čeština a její vyučování. Praha, 1998. SVOBODOVÁ, J. a kol. Didaktika českého jazyka s komunikačními prvky. Ostrava, 2003. LIPTÁKOVÁ, L. a kol. Integrovaná didaktika slovenského jazyka a literatúry pro primárne vzdelávanie. Prešov: PU, 2011. ISBN 978-80-555-0462-9.ČECHOVÁ, M. Komunikační a slohová výchova. Praha, 1998.

Požadavky

Studenti budou seznámeni se současným pojetím vyučování jazykové a komunikačně-slohové složky předmětu Český jazyk a literatura se ohledem na potřeby žáků 2. stupně ZŠ. Posluchači budou vedeni k tomu, aby si uvědomili podstatu obsahu vyučování mateřštiny, především složky gramaticko-pravopisné, při níž je vyžadováno dominantní uplatňování komplexního a komunikačně-kognitivního přístupu k výuce. Studenti získají přehled aktuálních metod a forem práce využitelných ve vyučovacím procesu, aby byli schopni didaktické transformace poznatků z jazykovědy do vyučovacího procesu.