Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Literatura pro děti a mládež (KCD / KLIPD)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCD / KLIPD - Literatura pro děti a mládež, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Stručná anotace předmětu:Disciplína sleduje typologii a vývoj žánrů literatury pro děti a mládež, přihlíží ke kontextu vývoje české i světové literatury. Využívá základních poznatků z teorie literatury a aplikuje je na konkrétní texty. Zaměřuje se na profesní využití získaných vědomostí a dovedností s ohledem na perspektivu obtížné praxe absolventů ve výchovných zařízeních různého typu.Témata přednášek:1. Uvedení do světa literatury pro děti a mládež.2. Poezie v četbě dětí a mládeže.3. Folklor a děti. Lidová pohádka. Moderní autorská pohádka. Pověsti, báje, legendy a bajky.4. Nejčastější druhy umělecké prózy pro děti a mládež (příběhová próza ze života dětí, próza s dívčí hrdinkou, próza historická, s přírodní tematikou, cestopisná, životopisná, vědeckonaučná a uměleckonaučná).

Získané způsobilosti

Student zvládá analýzu literárního díla určeného dětem a mládeži, rozpoznává v něm složku informační, estetickou i výchovnou, poznává specifické rysy slovesné tvorby pro děti a mládež, orientuje se v klíčových žánrech, nachází možnosti výchovného využití literatury v praxi.

Literatura

ŠMAHELOVÁ, H. Návraty a proměny. Literární adaptace lidových pohádek. Praha: Albatros, 1989. GEJGUŠOVÁ, I. Osobnosti a díla světové literatury pro děti a mládež. Ostrava: OU, 2002. ISBN 80-7042-223-8.URBANOVÁ, S. A KOL. Sedm klíčů k otevření literatury pro děti a mládež v 90. letech 20. století. Olomouc: Votobia, 2004. ISBN 80-7042-668-3.ROSOVÁ, M. Úvod do studia literatury pro děti a mládež. Ostrava: OU PdF, 2002. ISBN 80-7042-224-6.URBANOVÁ, S. - ROSOVÁ, M. Žánry, osobnosti, díla. Ostrava: FF OU, 2005. ISBN 80-7368-046-7.LEŠČÁK, M. - SIROVÁTKA, O. Folklór a folkloristika. Bratislava: Smena, 1982. CHALOUPKA, O. - VORÁČEK, J. Kontury české literatury pro děti a mládež. Praha: Albatros, 1984. GEJGUŠOVÁ, I. - KUBECZKOVÁ, O. Nové pohledy na českou literaturu a její vyučování. Ostrava: OU, 2004. ISBN 80-7368-015-7.OPRAVILOVÁ, E. - GEBHARTOVÁ, V. Rok v mateřské škole. Kurikulum předškolní výchovy. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-847-3.DOUPALOVÁ, E. Úvod do studia předmětu "Výchova literaturou v oboru vychovatelství OVZP". Olomouc: PF UP, 1989.

Požadavky

Okruhy ke zkoušce:1. Pojem literatura pro mládež - jeho obsah a význam. Teorie a kritika LPM, IBBY.2. Specifické rysy literatury pro děti a mládež. Struktura věkového a žánrového členění literatury pro děti a mládež. 3. Folklorní žánry a jejich začleňování do četby pro děti a mládež. 4. Lidová pohádka. Sběratelé a převypravovatelé lidových pohádek.5. Moderní autorská pohádka.6. Pověsti, báje, legendy. Bajky.7. Knižní tvorba pro děti předškolního věku (obrázková kniha, leporelo). 8. Umělá poezie pro děti.9. Příběhová próza ze života dětí.10. Próza s dívčí hrdinkou.11. Dobrodružná literatura.12. Próza historická a přírodní.13. Uměleckonaučná literatura, dětské encyklopediePrůběh zkoušky:- zkoušený si losuje jednu otázku z teorie a dějin literatury pro děti a mládež- jedna otázka je mu zadaná ze seznamu přečtené literatury pro děti a mládež (bude obsahovat nejméně 20 titulů), daného autora a dílo zařadí do žánrů, připomene informace o autorovi, nastíní vývoj jeho tvorby a dílo samé se pokusí analyzovatBodový systém1) reprezentativní seznam primární i sekundární literatury v rozsahu nejméně 20 titulů - 0 - 20 bodů2) zkouška: 0 - 90 bodů100 - 90 bodů výborně 89 - 70 bodů velmi dobře 69 - 50 bodů dobře 49 - 0 bodů nevyhověl

Garant

Mgr. Olga Kubeczková, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Kateřina Homolová, Ph.D.PhDr. Kateřina Homolová, Ph.D.