Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Dějiny hudby - české (KHV / DE2V4)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHV / DE2V4 - Dějiny hudby - české, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1.uvedení do problematiky, přehled odborné knižní a časopisecké literatury, zdroje informací, konfrontace potřeb a očekávání studentů s koncepcí vyučující, hledání styčných ploch (cíl, obsah, metody a formy výuky, podmínky k udělení zápočtu, studijní literatura), harmonogram průběhu semestru a podmínky pro udělení zápočtu, motivační znalostí test z oblasti dějin české hudby;2. počátky české hudby, 13. a 14. století v české hudbě;3. česká hudba 15. a 16. století;4. české hudební baroko;5. přínos českých "klasicistů" evropské hudbě;6. hudba české národního obrození;7. Bedřich Smetana - život a dílo se zaměřením na tvorbu klavírní, symfonickou a operní;8. Antonín Dvořák - život a dílo se zaměřením na tvorbu klavírní, orchestrální a operní;9. Zdeněk Fibich a jeho současníci, koncertní život přelomu století;10. Leoš Janáček - život a dílo s důrazem na orchestrální a operní tvorbu;11. další skladatelé české hudební moderny (Foerster, Novák, Suk, jejich žáci včetně Bohuslava Martinů, skladatelů skupiny Mánes);12. česká hudba druhé poloviny 20. století a současnosti;13. motivační filmová projekce (film jako popularizátor české hudby a domácích hudebních osobností - Krejčík Božská Ema nebo Jireš Lev s bílou hřívou), udělení zápočtů.

Získané způsobilosti

Student dokáže pronikat do obecné problematiky vybraných kapitol dějin české hudby a šířeji domácí kultury vůbec, a to od nejstarších památek k současnosti. Orientuje se v co nejširším dobovém a stylovém kontextu. Rozvíjí dovednosti analyzovat a komparovat základní hudebně výrazové prostředky vybraných klíčových děl domácí hudební literatury. Rozvíjí schopnosti analyzovat konkrétní hudební ukázky poslechově a schopnosti usouvztažňovat a spojovat nabyté vědomosti. Osvojuje si problematiku vztahů a jedinečností bonit české artificiální hudby.

Literatura

Smolka, J. a kol. Dějiny hudby. Brno: TOGGA, 2001. ISBN 80-902912-0-1.Navrátil, M. Dějiny hudby. Přehled evropských dějin hudby. Praha, 2003. ISBN 80-7220-143-3.Fukač, J. - Vysloužil, J. (ed.). Slovník české hudební kultury. Praha: Supraphon, 1997. ISBN 80-7058-462-9.

Požadavky

1. aktivní účast na seminářích (max. dvě absence);2. předložení soupisu prostudované literatury k vymezené problematice české hudby, výběr dle individuálního směřování studenta (minimálně však tří MONOGRAFICKÝCH odborných titulů);3. předložení soupisu prostudovaných skladeb k vymezené problematice české hudby, výběr dle individuálního směřování studenta (minimálně však dvaceti reprezentativních titulů);4. zkoušené okruhy kopírují probraná (přednášená) témata a seznamy prostudovaných titulů knižních a poslechových.Předmět je koncipován (na základě předpokladu individuálního a aktivního zájmu studentů) jako moderní výukový model skýtající prostor pro seberealizaci a prezentaci vlastních zralých stanovisek a soudů posluchačů. Značný důraz je kladen na samostudium.0 - 50 bodů NEVYHOVĚL51 - 70 bodů DOBŘE71 - 90 bodů VELMI DOBŘE91 - 100 bodů VÝBORNĚ

Garant

doc. PhDr. Veronika Ševčíková, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Veronika Ševčíková, Ph.D.