Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do kinantropologie (KTV / UD1KI)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTV / UD1KI - Úvod do kinantropologie, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Anotace předmětu:Kinantropologie představuje systém specifických a aplikovaných věd zkoumající oblast tělocvičného a sportovního pohybu člověka v přesně definovaných podmínkách prostředí. Jedná se o systémové propojení teorie tělesné kultury a teorie věd o sportu. Cílem předmětu je uvést studenty tělovýchovného oboru do problematiky vysokoškolského studia tělesné výchovy. Zdůrazňuje se zde nezbytnost komplexní teoretické přípravy pro další zkoumání vlivu účelově zaměřených pohybových činností člověka na jeho rozvoj a kultivaci v kontextu psychologických a sociálních souvislostí.Program přednášek:1. Vědní obor kinantropologie2. Kultura, tělesná kultura, společnost3. Pohyb a motorika člověka4. Motorické schopnosti5. Kondiční schopnosti6. Koordinační a rychlostní schopnosti7. Motorické dovednosti8. Tělesná cvičení9. Motorický a sportovní výkon, výkonnost10. Pohybová aktivita11. Tělesné zatížení12. Tělesná zdatnost13. Diagnostika motoriky člověkaSemináře1.Práce v semináři, náležitosti seminárních úkolů (forma a obsah). Elektronické informační zdroje (Sportdiscus)2.Motorika člověka (základní pojmy kinantropologie a jejich vztahy, informace o po-ruchách motoriky)3.Motorické schopnosti (pojetí schopností v tradičních vědních oborech, přístupy k identifikaci motorických schopností)4.Silové a vytrvalostní schopnosti (struktura a její uplatnění v praxi)5.Koordinační a rychlostní schopnosti (struktura a její uplatnění v praxi)6.Motorické dovednosti (různé přístupy k taxonomii motorických dovedností)7.Posuzování pohybové aktivity (příklady z výzkumu pohybové aktivity)8.Fázická struktura tělesných cvičení9.Tělesné zatížení ( příklady hodnocení tělesného zatížení v podmínkách praxe)10. Struktura sportovního výkonu11. Fitnessgram12.Fáze diagnostické činnosti13.Hodnocení programu cvičení, nejčetnější nedostatky studentů u zkoušky.

Získané způsobilosti

Student získá přehled v problematice vysokoškolského studia tělesné výchovy a základních onformací z oblasti kinantropologie.

Literatura

KOMEŠTÍK, B. Kinantropologie. Hradec Králové Gaudeamus, 1998. MĚKOTA, K., NOVOSAD, J. Motorické schopnosti. Olomouc: FTK UP, 2005. ISBN 80-244-0981-X.FROMEL,K.,NOVOSAD,J.,SVOZIL,Z. Pohybová aktivita a sportovní zájmy mládeže. 1.vyd. Olomouc:UP. 173 s., 1999. ISBN 80-7067-945.KASA, J. Športová kinantropológia. (Terminologický a výkladový slovník). Bratislava : FTVŠ, 2001. ISBN 80-968252-8-3.HODAŇ, B. Tělesná kultura-sociokulturní fenomén:východiska a vztahy. Olomouc: FTK UP, 2000. ISBN 80-244-0201-7.ZAHÁLKA, F. Pohybové aktivity jako součást životního stylu pro příští tisíciletí. Praha : FTVS UK, 1999. ISBN 80-86317-01-3.null

Požadavky

1. Aktivní účast ve cvičení (docházka minimálně 11x za semestr)2. Vypracování 13-ti seminárních úkolů korespondujících se studijní oporou: GAJDA,V., FOJTÍK, I. Úvod do kinantropologie (semináře). 1. vyd. Ostrava, PdF OU, 2008. ISBN 978-80-7368-572-0. Každý úspěšně splněný úkol je hodnocen 3,5 body. Úkol je nesplněn při:" nedodržení pokynů pro vypracování prezentovaných ve výše uvedené studijní opoře." zjištění plagiátu3. Prezentace zadaného seminárního úkolu 4,5 bodu.Před zkouškou může student získat 0 až 50 bodů (viz výše). U ústní zkoušky je možno získat dalších 0 až 50 bodů. Podle součtu bodů jsou studenti hodnoceni:91-100 bodů výborně71- 90 bodů velmi dobře51- 70 bodů dobře0- 50 bodů nevyhovělPožadavky na studenta v programu Erasmus:Předmět je možné absolvovat i v semestru, kdy student vycestuje v rámci studentské mobility organizované OU (Erasmus). Student odevzdá min. týden před zkouškou vypracované úkoly z uvedeného učebního textu. Požadavky ke zkoušce jsou stejné u všech studentů. Termín konání zkoušky může být upraven po vzájemné domluvě.

Garant

Mgr. David Zahradník, Ph.D.

Vyučující

Mgr. David Zahradník, Ph.D.