Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Keramika (KVV / MSKER)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KVV / MSKER - Keramika, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Zkušenosti, dovednosti a teoretické znalosti studentů jsou rozvíjeny vědomosti v oblasti témat kurzu. Zaměřuje se na rozvoj individuálních kvalit výtvarné recepce studentů a jejich dosavadního vzdělání v oblasti prostorové tvorby. Odkrývá podstatu vnitřních obrazů a jejich vztahů k tvorbě v keramice. Závěr kurzu předpokládá, sleduje a hodnotí zřetelný rozvoj kvalit výtvarného vyjádření, pojmového zázemí i vědomostí studentů kurzu.

Získané způsobilosti

V souvislosti s psychodidaktickou kompetencí student poznává, prožívá, seberealizuje se ve vnímání, vysvětlování a hodnocení expresivních, případně estetických hodnot přírody a vizuální kultury s důrazem na vizuální umění a jeho výtvarné formy. Své profesní kompetence rozvíjí zejména ve spolupráci s druhými lidmi a přitom:- vnímá, objevuje, rozpoznává, volí, zkoumá, kombinuje, uplatňuje, ověřuje vizuální prostředky vhodné k sebevyjádření se v keramice; - formou hry, experimentace hledá výrazové možnosti výtvarného materiálu - keramické hlíny - vhodné k vlastní tvorbě i k tvorbě dětí;-v rámci individuální a skupinové sociálně poznávací rozpravy svá keramickou tvorbu v keramice prezentuje; - objasňuje,obhajuje, zdůvodňuje: použití prostředků zvolených prostředků užitých v keramické torbě; - přemýšlí nad zdroji vlastní tvorby, uvádí, porovnává a zdůvodňuje její obsahy a formy;- vysvětluje předporozumění vlastním vizuálním keramickým objektům i artefaktům druhých lidí a převádí je do poučené pojmové roviny ;- prožívá, reflektuje a pokouší se verbalizovat prožitky, které doprovázejí zážitkové pole výtvarné seberealizace studenta.

Literatura

ŠETLÍK, J. Cesty po ateliérech. Praha : Torst, 1996. ISBN 80-85639-89-0.WITTLICH, P. České sochařství ve XX. století. Praha : SPN, 1978. KYBALOVÁ, J. Kamenina v Čechách a na Moravě. Praha : Panorama, 1993. ISBN 80-7038-199-X.ŠTULEROVÁ, M. Keramika jako záluba. Bratislava : VTEL, 1987. ADAMCOVÁ, M. Keramika pro malé i velké. Olomouc : FIN, 1994. ISBN 80-85572-67-2.RADA, P. Kniha o technikách keramiky. Praha, 1956. BRAUNOVÁ, A. Kouzlo keramiky a porcelánu. Praha: Práce, 1985. LANDSFELD, H. Lidové hrnčířství a džbánkářství. Praha : Orbis, 1950. CHALUPECKÝ, J. Nové umění v Čechách. Jinočany : H + H, 1994. ISBN 80-85787-81-4.Volavka, V. O soše. Praha : SNKL, 1959. RŮŽIČKA, M., VLČEK, T. Současná keramika. Praha, 1979. BATALA, O. Svět z hlíny. Praha : SSPN, 1973. RADA, P. Techniky keramiky. Praha : Aventinum, 1990. ISBN 80-85277-47-6.GOMBRICH, E. H. Umění a iluze. Studie o psychologii obrazového zobrazování. Praha : ARS, Uměnovědná řada, 1985. CHAVARRIA, J. Velká kniha keramiky. Praha : Knihcentrum, 1997. ISBN 80-86054-24-1.

Požadavky

* Pravidelná účast v tvůrčích dílnách (a jednotlivých cvičeních).* Seminární práce: výtvarná práce v textilním materiálu.

Garant

PhDr. Danuše Sztablová, Ph.D.

Vyučující

prof. Ivo Chovanec, ak. soch.