Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Svět výtvarné kultury 4 (KVV / SVEK4)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KVV / SVEK4 - Svět výtvarné kultury 4, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Praktické (zkušenostní) a teoretické znalosti studentů, jejich specifické i obecné schopnosti a dovednosti jsou v zážitkovém poli kurzu rozvíjeny prostřednictvím výtvarně-estetické recepce, tj. vnímání, hodnocení a interpretace výtvarně-estetických a výrazových hodnot výtvarné kultury a jejich historie. Studenti jsou vedení k rozumění souvislostem ve vývoji lidské kultury s vazbou na obsahy myšlení člověka jako nositele, představitele i tvůrce své osobní kultury. Budoucí učitelé se učí objevovat souvislosti mezi obsahy, významy a formami výtvarného uměleckého díla a možnostmi, které nabízejí vnímateli k obohacení života a jeho ušlechtilosti.Kompetence studentů zrají v okruhu témat:* Výtvarná kultura a výtvarné umění a jeho hodnoty v rozvoji osobnosti učitele dětí předškolního a mladšího školního věku věku;1. Pravěké umění u nás v evropském kontextu, umění zemědělských říší v Egyptě a v Mezopotámii;2. Předhelénské umění, řecké, etruské a římské umění;3. Raně křesťanské a byzantské umění, předrománské umění (karolinské, otonské umění, umění Velké Moravy);4. Románské umění u nás v evropském kontextu;5. Gotické umění u nás v evropském kontextu;6. Renesanční a manýristické umění u nás v evropském kontextu;7. Barokní umění u nás v evropském kontextu;8. -10.Umění 19. století u nás v evropském kontextu;11.-12. Umění 20. století u nás a ve světě.Výtvarná kultura v multikulturních obrazech světa výtvarného a sociálního světa* Já, primární škola, rodiče dětí, které budu mít v péči a náš vztah k výtvarné kultuře.Zpracovala D. Sztablová, P. Koneszová

Literatura

&. BLAŽÍČEK, O. J.& KROPÁČEK, J. Slovník pojmů z dějin umění. Praha :Odeon,1991.ISBN 80-207-0246-6. GOMBRICH, E. H.Příběh umění. Praha: Odeon, 1992.ISBN 80-207-0416-7. HEROUT, J. Staletí kolem nás. Praha:Orbis, 1970. CHALUPECKÝ, J.Nové umění v Čechách. Praha: Jinočany,H?H,1994.ISBN 80-85787-81-4. KOL. AUTORŮ. Dějiny českého výtvarného umění I., II., IV. Praha: 1984, 1989, 1998. Rozšiřující literatura: HALL, J. Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. Praha 1991.ISBN 80-204-0205-5. HUYGHE R. (ed.).Umění a lidstvo. Praha :1967 - 1974 (tzv. Larousse, 4 díly). MATĚJČEK. Dějiny umění v obrysech. Praha: SNKL, 1958. PIJOAN J. Dějiny umění I. - X. Praha: 1987 - 1991.ISBN 80-7176-764-6. . &, &.

Požadavky

Aktivní účast v programu kurzu, seminární práce na zadané nebo zvolené dílčí téma.* Zkušenosti, dovednosti a vědomosti studentů jsou koordinovány tematickým plánem jednotlivých cvičení. Studenti jsou vedení k pochopení souvislostí vývoje lidské kultury a jejího přínosu osobní kultuře člověka: * Výtvarná kultura a výtvarné umění a jeho hodnoty v rozvoji osobnosti učitele dětí předškolního a mladšího školního věku věku;* Pravěké umění u nás v evropském kontextu, umění zemědělských říší v Egyptě a v Mezopotámii;* Předhelénské umění, řecké, etruské a římské umění;* Raně křesťanské a byzantské umění, předrománské umění (karolinské, otonské umění, umění Velké Moravy);* Románské umění u nás v evropském kontextu;* Gotické umění u nás v evropském kontextu;* Renesanční a manýristické umění u nás v evropském kontextu; * Barokní umění u nás v evropském kontextu;* Umění 19. století u nás v evropském kontextu;* Umění 20. století u nás a ve světě.* Výtvarná kultura v multikulturních obrazech světa výtvarného a sociálního světa* Já, primární škola, rodiče dětí, které budu mít v péči a náš vztah k výtvarné kultuře.

Garant

Mgr. Bc. Petra KoneszováPhDr. Danuše Sztablová, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Bc. Petra KoneszováPhDr. Danuše Sztablová, Ph.D.