Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy pedagogiky 2 (PES / 33PD2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu PES / 33PD2 - Základy pedagogiky 2, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Vznik, předmět a vývoj sociální pedagogiky.2. Vymezení základních pojmů (deviace, delikvence, poruchy chování, kriminalita atd.)3. Sociální a biologické determinanty vývoje člověka.4. Socializace a výchova.5. Rodina jako základní výchovná instituce (teorie vazby a raných vztahů).6. Škola jako specifické sociální prostředí (atmosféra, klima, komunikace).7. Hodnoty, normy a mravní přesvědčení jako součást sociálních skupin.8. Možnosti výchovné práce s rizikovou mládeží (specifika pomáhání).9. Agrese a agresivita a konflikty v podmínkách školy.10. Prevence sociálně-patologických jevů v podmínkách školy.

Získané způsobilosti

Student se orientuje v tématech předmětu sociální pedagogiky, a to především v:- biologických a sociálních determinantách vývoje člověka,- rodinné výchovy (včetně syndromu týraného a zneužívaného dítěte),- mravním formování a v základních teoretických koncepcích (Kohlberg, Gilliganová),- v problematice kriminality dětí a mládeže a problematice agresivity dětí a ml.;- ve specifických podmínkách výchovy ve škole. Ve všech těchto oblastech problematiku zná, osvojí si ji, dokáže problémy analyzovat, srovnávat a interpretovat. Je schopen poznatky komplexně hodnotit a integrovat.

Literatura

KOLÁŘ, M. Bolest šikanování. Praha : Portál, 2005. Kraus, B., Poláčková, V. al. Člověk, prostředí, výchova. K otázkám sociální pedagogiky. Brno : Paido, 2001. Moslerová, N. Interpersolnální komunikace. Ostrava : PdF OU, 2004. MAREŠ J., KŘIVOHLAVÝ, J. Komunikace ve škole. Brno : PdF MU, 1995. Matoušek, O., Kroftová, A. Mládež a delikvence. Praha : Portál, 1998. ČÁP, J., MAREŠ, J. Psychologie pro učitele. Praha : Portál, 2007. Labáth, V. a kol. Riziková mládež. Praha : SLON, 2001. ISBN 80-85850-66-4.Kolář, M. Skrytý svět šikanování ve školách. Praha : Portál, 2000. Bakošová, Z. Sociální pedagogika. Vybrané problémy. Bratislava : FF UK, 1994. Matějček, Z. Dítě a rodina v psychologickém poradenství. Praha : SPN, 1992. HARTL, P. Komunita občanská a komunita terapeutická. Praha : Slon, 1997. ISBN 80-85850-45-1.Haas, A. Morální inteligence. Praha : Columbus, 1995. Havlínová, M. Kopřiva, P., Mayer, I., Vildová, Z. a kol. Program podpory zdraví ve škole. Rukověť projektu Zdravá škola. Praha : Portál, 1998. Sobotková, I. Psychologie rodiny. Praha: Portál, 2001. Vágnerová, M. Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha: Portál, 2003.

Požadavky

1. Účast ve výuce.2. Plnění úkolů zadaných v rámci výuky.3. Vykonání ústní zkoušky.Před ústní zkouškou lze získat 0 - 20 bodů za plnění úkolů zadaných v rámci výuky a 30 bodů v písemném testu. U zkoušky je možné získat 0 - 60 bodů za teorii. Hodnocení zkoušky:91 - 100 bodů - A81 - 90 bodů - B71 - 80 bodů - C61 - 70 bodů - D 51 - 60 bodů - E 0 - 50 bodů - FPředmět lze absolvovat během zahraničního studijního pobytu za následujících podmínek:1. Osobní konzultace s vyučujícím před odjezdem na zahraniční studijní pobyt.2. V průběhu semestru odevzdat (zaslat mailem) 2 seminární práce po předešlé dohodě s vyučujícím (rozsah 4 normostrany).3. Znalosti ověřené zkouškou z okruhů uvedených v přehledu probírané látky.

Garant

doc. PhDr. Julius Sekera, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Julius Sekera, CSc.Mgr. Věra Filipi, Ph.D.Mgr. Hana Kubíčková, Ph.D.