Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy pedagogiky 2 (PES / 3ZPD2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu PES / 3ZPD2 - Základy pedagogiky 2, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Vznik, předmět a vývoj sociální pedagogiky.2. Vymezení základních pojmů (deviace, delikvence, poruchy chování, kriminalita atd.).3. Sociální a biologické determinanty vývoje člověka.4. Socializace a výchova.5. Rodina jako základní výchovná instituce (teorie vazby a raných vztahů).6. Škola jako specifické sociální prostředí (atmosféra, klima, komunikace).7. Hodnoty, normy a mravní přesvědčení jako součást sociálních skupin.8. Možnosti výchovné práce s rizikovou mládeží (specifika pomáhání).9. Agrese a agresivita a konflikty v podmínkách školy.10. Prevence sociálně-patologických jevů v podmínkách školy.

Získané způsobilosti

Student se orientuje v tématech předmětu sociální pedagogiky, a to především v:- biologických a sociálních determinantách vývoje člověka,- rodinné výchovy (včetně syndromu týraného a zneužívaného dítěte),- mravním formování a v základních teoretických koncepcích (Kohlberg, Gilliganová),- v problematice kriminality dětí a mládeže a problematice agresivity dětí a ml.;- ve specifických podmínkách výchovy ve škole. Ve všech těchto oblastech problematiku zná, osvojí si ji, dokáže problémy analyzovat, srovnávat a interpretovat. Je schopen poznatky komplexně hodnotit a integrovat.

Literatura

Kraus, B., Poláčková, V. al. Člověk, prostředí, výchova. K otázkám sociální pedagogiky. Brno : Paido, 2001. JEDLIČKA, J., KLÍMA, P., KOŤA, J., NĚMEC, J., PILAŘ, J. Děti a mládež v obtížných životních situacích. Praha : Themis, 2004. ISBN 80-7312-038-0.SEKERA, Julius (ed.). Možnosti využití experiencionálity v přípravě pedagogických pracovníků. Ostrava : PdF OU, 2012. ISBN 978-80-7464-203-6.Heidbrink, H. Psychologie morálního vývoje. Praha : Portál, 1999. ČÁP, J., MAREŠ, J. Psychologie pro učitele. Praha : Portál, 2007. VÁGNEROVÁ, M. Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha : Portál, 2004. KRAUS, B., HRONCOVÁ, J. a kol. Sociální patologie. Hradec Králové : PdF UHK, 2007. ISBN 978-80-7041-896-3.Sobotková, I. Psychologie rodiny. Praha: Portál, 2001. PROKEŠOVÁ, M. Teze k pedagogice volného času. Ostrava : Repronis, 2002.

Požadavky

1. Účast na seminářích.2. Plnění úkolů zadaných v rámci seminářů.3. Vykonání ústní zkoušky.Před kombinovanou zkouškou lze získat 0 - 40 bodů za plnění úkolů zadaných v rámci seminářů. U zkoušky je možné získat 0 - 60 bodů za teorii.Hodnocení zkoušky:91 - 100 bodů - A81 - 90 bodů - B71 - 80 bodů - C61 - 70 bodů - D 51 - 60 bodů - E 0 - 50 bodů - FPředmět lze absolvovat během zahraničního studijního pobytu za následujících podmínek:1. Osobní konzultace s vyučujícím před odjezdem na zahraniční studijní pobyt.2. V průběhu semestru odevzdat (zaslat mailem) 2 seminární práce po předešlé dohodě s vyučujícím (rozsah 4 normostrany).3. Znalosti ověřené zkouškou z okruhů uvedených v přehledu probírané látky.

Garant

doc. PhDr. Julius Sekera, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Julius Sekera, CSc.