Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Biologie člověka a antropologie 2 (KBE / BIAN2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBE / BIAN2 - Biologie člověka a antropologie 2, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

PŘEDNÁŠKY1. Nervová soustava (Systema nervosum) I: Principy funkce nervové soustavy. Ontogeneze nervového systému. Systém receptorů, popis specializovaných smyslových ústrojí (čichové, chuťové, zrakové a sluchově-rovnovážné).2. Nervová soustava (Systema nervosum) II.: Popis míchy a mozku.3. Nervová soustava (Systema nervosum) III: Popis periferního nervového systému.4. Cévní soustava (Systema vasorum) I: Popis srdce.5. Cévní soustava (Systema vasorum) II: Popis malého a velkého krevního oběhu. Lymfatický systém.6. Trávicí soustava (Systema digestorium)7. Dýchací soustava (Systema respiratorium)8. Vylučovací soustava (Sytema urinarium)9. Mužský pohlavní systém (Organa genitalia masculina)10. Ženský pohlavní systém (Organa genitalia feminina)11. Endokrinní systém (Systema endocrinum)12. Kožní systém (Systema cutis)SEMINÁŘE1. Biologická charakteristika, ekologie, etologie a systematika primátů.2. Vznik primátů v kontextu fylogeneze savců, archaické skupiny paleogénních primátů, počátky antropoidních primátů a jejich nejdůležitější diverzifikace.3. Hominizace - základní anatomické a funkční změny pohybového, kožního/termoregulačního a nervového systému, ontogenetické, sexuální a sociální změny.4. Pozdně miocénní a pliocénní hominidi/hominini - charakteristika a vývoj rodů Orrorin, Sahelanthropus, Ardipithecus a Australopithecus (archaické formy).5. Evoluce lidské vývojové linie v pleistocénu: Mladší skupina australopitéků a počátky vývoje rodu Homo. Biologické × kulturní adaptace. Lidská potravní strategie.6. Biologický a kulturní vývoj člověka v nejstarším paleolitu: Problematika tzv. habilinních forem (Homo habilis, Homo rudolfensis), nejstarší erektoidní formy (Homo ergaster), šíření z Afriky do Eurasie.7. Biologický a kulturní vývoj člověka ve starém paleolitu: Východní (Homo erectus) a západní formy člověka (Homo antecessor, Homo heidelbergensis).8. Biologický a kulturní vývoj člověka ve středním paleolitu: Homo neanderthalensis, modely vzniku a vývoje anatomicky moderního člověka (Homo sapiens). Analýza fosilní DNA a její význam pro rekonstrukci středopaleolitického vývoje člověka.9. Anatomicky moderní člověk: Expanze z Afriky do zbytku světa. Problematika tzv. behaviorální modernity.10. Biologický a kulturní vývoj člověka v mladém paleolitu: Důraz na evropský kulturní vývoj, přehled nejvýznamnějších nálezů kosterních pozůstatků a kulturních artefaktů.11. Variabilita a adaptibilita současných lidských populací.12. Úvod do demografie: Základní charakteristika struktury a dynamiky lidských populací.

Získané způsobilosti

Studenti:- budou schopni odpovídajícím způsobem popsat nervový, cévní, útrobní, endokrinní a kožní systém člověka- procvičí se v rutinním používání základních odborných anatomických pojmů- naučí se diskutovat o biologických problémech vztahujících se ke stavbě a funkci lidského těla- budou schopni podat přehled jednotlivých vývojových etap rodu Homo a jejich základních anatomických a ekologických znaků- budou znát nejvýznamnější paleoantropologické lokality ve světě i na území České republiky- budou schopni kritické reflexe populárních článků a mediálních zpráv týkajících se fylogeneze člověka

Literatura

Feneis, H. Anatomický obrazový slovník. Praha, 1996. Čihák, R. Anatomie 1, 2, 3. Praha, 2004. Živný M. Biologie člověka a antropologie. Ostravská univerzita: Ostrava, 2013. Svoboda, J. A. Čas lovců: Aktualizované dějiny paleolitu. In: Malina, J.: Panoráma biologické a sociokulturní antropologie. Brno, 2009. ISBN 978-80-7204-628-7.Živný M. Evoluce člověka a jeho předků I. Ostravská univerzita: Ostrava, 2013. Živný M. Evoluce člověka a jeho předků II. Ostravská univerzita: Ostrava, 2014. Živný M. Evoluce člověka a jeho předků III. Ostravská univerzita: Ostrava, 2015. Vančata, V. Paleoantropologie - přehled fylogeneze člověka a jeho předků. In: Malina, J.: Panoráma biologické a sociokulturní antropologie. Brno, 2003. Putz, R. - Pabst, R. Sobottův atlas anatomie člověka. Praha: Grada, 2007. Aktuální články z mezinárodních odborných časopisů týkající se fylogeneze člověka. Qiaomei F. - Heng L. - Priya M. et al. Genome sequence of a 45,000-year-old modern human from western Siberia. Nature 514: 445-450. 2014. Stringer, C. Modern human origins: progress and prospects. Philosophical Transactions of the Royal Society od London B, 357, s. 563-579. London, 2002. Thorne, A. G. - Wolpoff, M. H. The multiregional evolution of humans. Scientific American, 2003/1, s. 46-53. 2003. Wells, S. Adam a jeho rod. Genetická odysea člověka. Praha, 2005. Hajn, V. Antropologie I. Olomouc, 2003. Sinělnikov, R. D. Atlas anatomie člověka 1, 2, 3. Praha, 1980. Machová, J. Biologie člověka pro učitele. Praha, 2002. Dylevský, I. - Druga, R. - Mrázková, O. Funkční anatomie člověka. Praha, 2004. Sykes, B. Sedm dcer Eviných. Praha, 2004.

Požadavky

- účast na seminářích (min. 80 %)- aktivní diskuse k probíranému učivu na seminářích- splnění minimálních limitů (50 %) písemných testů nebo ústní formy průběžného zkoušení vědomostí

Garant

RNDr. Michal Živný, Ph.D.

Vyučující

RNDr. Michal Živný, Ph.D.