Předmět Cytogenetika (KBE / CYTGE)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBE / CYTGE - Cytogenetika, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
První blok přednášek (Dr. Balcar 12.3.2015)1. Úvod do cytogenetiky, vývoj a perspektivy oboru.2. Stavba a funkce chromozomů. Strukturální změny chromozomů v průběhu buněčného cyklu. Příčiny a důsledky poruch.Druhý blok přednášek (Dr. Balcar 19.3.2015)3. Klasické metody uplatňované v cytogenetické analýze.4. Chromozomové abnormality. ISCN - Mezinárodní systém cytogenetické analýzy u člověka.5. Změny v počtech chromozomů - jejich genetické důsledky. Příklady polyploidismů u různých druhů organismů. Aplikace poznatků v praxi.Třetí blok přednášek (Mgr. Černá 26.3.2015)6. Molekulární cytogenetika - vývoj a využití hybridizačních technik a metody FISCH.7. Cytogenetika v klinické praxi. Incidence chromozomálních abnormalit u člověka a jejich projevy.Cvičení (Dr. Adamus. v blocích: 9.4., 16.4. a 23.4.)1. Příprava preparátů pro cytogenetické analýzy. Barvící techniky.2. CAPL - cytogenetická analýza periferních lymfocytů.3. Mikroskopování trvalých preparátů s výskytem chromozomálních abnormalit.4. Mikroskopování trvalých preparátů s výskytem chromozomálních abnormalit a hodnocení výsledků.5. Návštěva cytogenetické laboratoře.6. Zápočtový test.
Získané způsobilosti
Studenti:- rozšiří znalostní základ v oboru cytogenetiky- budou znát současné metody používané ve studiu chromozomů, jejich možnosti a uplatnění v praxi- získají základní praktické dovednosti týkající se přípravy materiálu pro cytogenetickou analýzu a hodnocení preparátů
Literatura
Vojtíšková M. Klinická molekulární genetika. IDV PZ Brno, 1999. Brdička R. Lidský genom na prahu tisíciletí. Grada, Praha, 2001. Michalová K. Úvod do lidské cytogenetiky. IDV PZ Brno, 1999. Dobiáš L., Černá ., Malachová K., Topinka J. Úvod do molekulární a buněčné biologie. Repronis, Ostrava, 2000. Kingston, M.h. ABC Clinikal genetics, 3dr edition. BMJ Books, 2002. Vrba M. Genetika pro zdravotní laboranty. Brno, 1994. Nussbaum R. L., McInnes R. R., Willard H.F. Klinická genetika. Praha: Triton, 2004. ISBN 80-7254-475-6.ŠMARDA J., Doškař J., Pantůček R., Růžičková V., Koptíková j. Metody molekulární biologie. Masarykova univerzita Brno, 2005. MAZURA I., MICHALOVÁ K., BRDIČKA R., MÁCHA J. Speciální metody molekulární biologie. Karolinum, Praha, 2001. KUČEROVÁ M. a kol. Úvod do klinickej genetiky. Avicenum, 1981.
Požadavky
Zápočet bude udělen na základě odevzdaných protokolů ze cvičení a úspěšného zvládnutí zápočtového testu, jehož bodové hodnocení bude blíže specifikováno.
Garant
prof. RNDr. Kateřina Malachová, CSc.
Vyučující
RNDr. Alfons BalcarMgr. Dita ČernáRNDr. Tomáš Adamus, Ph.D.