Předmět Evoluční biologie (KBE / EVOSS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBE / EVOSS - Evoluční biologie, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Základní pojmy a definice2. Historie vývoje evoluční teorie3. Základní pojmy (adaptace, zdatnost). Přirozený výběr. Hlavní chyby v chápání evoluce a jejích mechanismů (skupinový výběr). Vědecký kreacionismus.4. Vývoj hypotéz příčin evoluce. Příčiny sexuality organismů.5. Vznik života, termodynamika a evoluce.6. Dědičnost a evoluce. Vnitrodruhová variabilita a její příčiny. Genetická a negenetická variabilita. Vývoj genomu obratlovců a člověka.7. Evoluce metabolických procesů.8. Speciace.9. Koevoluce.10. Vymírání druhů
Získané způsobilosti
- studenti pochopí základní mechanismy evolučního procesu- budou se orientovat ve vývoji evoluční biologie jako vědecké disciplíny- získají znalosti o aktuálních problémech evoluce- budou schopni rozlišit a reagovat na základní kritické připomínky kreacionismu
Literatura
FLÉGR, J. Evoluční biologie. Academia, Praha., 2005. nullRIDLEY, M., 2003. Evolution. Blackwell Science, Cambridge, Carlton, Abingdon, Mississauga. ZRZAVÝ, J., STORCH, D. & MIHULKA, S. Jak se dělá evoluce: Od sobeckého genu k rozmanitosti života. Ladislav Horáček - Paseka, Praha, 2004. Ridley, M.: Genom: životopis lidského druhu v třiadvaceti kapitolách. Portál. RIDLEY, M., 1999: Červená královna. Mladá fronta, Praha. DAWKINS, R. Sobecký gen. Praha: Mladá fronta, 1998. Flégr J., 2006. Zamrzlá evoluce. Academia, Praha.
Požadavky
Zpracování seminární práce k zadaným otázkám a problémům. Písemný test.
Garant
doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.
Vyučující
doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.doc. Mgr. Marek Eliáš, Ph.D.RNDr. Karel Janko, Ph.D.