Předmět Základy mikrobiologie (KBE / XZAKM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBE / XZAKM - Základy mikrobiologie, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Předmět studia mikrobiologie. Taxonomické a fylogenetické postavení mikroorg. v systému živé přírody.2. Mikroorganismy a jejich prostředí.3. Funkce mikroorganismů v prostředí.4. Vztahy mezi mikroorganismy a vztahy mikroorganismů s vyššími organismy.5. Morfologie prokaryotických buněk.6. Výživa, růst, rozmnožování mikroorganismů. Obecná charakteristika metabolismu. Dělení mikroorganismů podle způsobu výživy.7. Mikrobiální metabolické procesy a jejich využití v biotechnologiích.8. Mikroorganismy jako původci chorob. Bakteriální nákazy.9. Základy imunologie.10. Léčba infekcí, prevence, základní hygienické předpisy. Hygienické předpisy ve školní praxi.11. Charakteristika virů a virové infekce.12. Neobvyklé infekce - jejich původ, projevy a perspektivy léčby.13. Zápočtový test.
Získané způsobilosti
- studenti budou znát postavení mikroorganismů v systému živé přírody- získají všeobecné základní vědomosti z oboru mikrobiologie- naučí se správně užívat základní pojmy a aplikovat získané poznatky
Literatura
Malachová,K. Cvičení z obecné mikrobiologie. ostrava, 1993. Rosypal S. a kol. Obecná bakteriologie. 1981. Atlas R.M. Principles of Microbiology. WCB/Mc Graw-Hill, Kentucky, 1987. Němec, M., a kol. Základy mikrobiologie. Brno, 1996. Greenwood a kol. Lékařská mikrobiologie. 1999. Prescott, L.M. Microbiology. 1996. Betina a kol. Všeobecná mikrobiológia. bratislava, 1977. Schlegel, H.G. General microbiology. cambridge, 1993. Bednář M. a kol. Lékařská mikrobiologie. Marvil, 2004. Dobiáš a kol. Vybrané kapitoly z mikrobiologie. ostrava, 1999.
Požadavky
Požadavky k ústní zkoušce:1. Osvojení si základního učiva v jeho plném rozsahu. Schopnost aplikace poznatků v pedagogické praxi.2. Zvládnutí všech dovednostních cílů stanovených pro cvičení se schopností jejich aplikace do pedagogické praxe.3. Široký všeobecný rozhled v oboru získaný četbou časopisů a odborné a populárně vědecké literatury.Požadavky ve cvičení: 1. Aktivní účast na všech cvičeních.2. Vypracování protokolů.3. Správné zodpovězení kontrolních otázek.Ke zkoušce lze přistoupit až po získání splnění požadavků cvičení. Studenti si sebou donesou zpracované a vedoucím cvičení opravené protokoly.Studenti učitelství ZŠ ukončí předmět formou testu, který musí splnit na více než 60 %.
Garant
prof. RNDr. Kateřina Malachová, CSc.
Vyučující
prof. RNDr. Kateřina Malachová, CSc.