Předmět Základy mikrobiologie (KBE / ZAKMS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBE / ZAKMS - Základy mikrobiologie, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Přednášky:1. Fylogenetické postavení mikroorg. v systému živé přírody.2. Úvod do ekologie mikroorganismů.3. Lidské tělo jako přirozené prostředí pro mikroorganismy.4. Patogenita, možnosti léčby infekcí, ATB a chemoterapeutika.5. Morfologie prokaryotické buňky.6. Charakteristika aktinomycet, myxobaktérií, sinic a kvasinek.7. Výživa. Růst a množení bakterií. Kultivační technologie.8. Charakteristika metabolických procesů. Fermentační procesy, charakteristika a využití.9. Anaerobně a aerobně respirační procesy, charakter. a význam.10. Procesy úplné a neúplné oxidace. Biosyntéza.11. Virologie - systém morfologie biol. Vlastnosti virů. Viry obratlovců. Virové infekce u člověka.12. Základy imunologie.Cvičení:1. Hlavní zásady pro práci v mikrobiologické laboratoři. Vybavení mikrobiologické laboratoře. Videofilm.2. Příprava materiálu pro práci s mikroorganismy. Sterilizace a chemická desinfekce. Likvidace kontaminovaného materiálu.3. Živná prostředí a jejich příprava. Izolace mikroorganismů z přirozeného prostředí. Očkování mikroorganismů.4. Hodnocení očkování. Selektivní média.5. Příprava mikrobiologických preparátů. Měření velikosti bakteriálních buněk.6. Test vitality. Negativní barvení.7. Barvení buněčných organel a struktur.8. Gramovo barvení.9. Vliv pH a inkubační teploty na růstovou aktivitu mikroorganismů.10. Vliv UV záření a chemických látek na mikroorganismy.11. Antibakteriální účinky antibiotik a chemoterapeutik I.12. Antibakteriální účinky antibiotik a chemoterapeutik II.13. Závěrečné hodnocení.
Získané způsobilosti
- studenti budou znát postavení mikroorganismů v systému živé přírody- získají všeobecné základní vědomosti z oboru mikrobiologie- naučí se správně užívat základní pojmy a aplikovat získané poznatky- osvojí si zásady mikrobiologické laboratorní práce- seznámí se základními mikrobiologickými technikami
Literatura
Klaban V. Ilustrovaný mikrobiologický slovník. Praha: Galén, 2005. Lobovská A. Infekční nemoci. Praha: Katolinum, 2002. Julák J. Klinicky významné bakterie. Praha: Triton, 2012. Bednář, M. a kol. Lékařská mikrobiologie. Marvil, 2004. ISBN 80-238-0297-6.Votava, M. Lékařská mikrobiologie obecná. Brno: Neptun, 2005. ISBN 80-86850-00-5.Greenwood D. et al. Lékařskáý mikrobiologie. Grada, 1999. Prescott, L.M. et al. Microbiology. WCB, 1996. Malachová K. Praktikum z mikrobiologie. Ostravská univerzita v Ostravě, 2007. Atlas R.M. Principles of Microbiology. Kentucky, 1997. Madigan M. T. et al. Brock Biology of Microorganisms. Benjamin Cummings, 2010. Rajčáni J. - Čiampor F. Lekárksa virológia. Bratislava: Veda, 2006. Votava, M. Lékařská mikrobiologie speciální. Praha: Neptun, 2005. ISBN 80-210-2272-8.Votava M. Lékařská mikrobiologie. Vyšetřovací metody. Brno: Neptun, 2010. Melter O. - Malmgren A. Principy a praktika lékařské mikrobiologie. Praha: Karolinum, 2014.
Požadavky
Požadavky splnění praktických cvičení:1. Absolvování všech praktických cvičení, pokud bude student omluven, cvičení musí splnit v náhradním termínu.2. Zpracování protokolů ke všem úlohám.3. Splnění bodového hodnocení z celého cvičení (průběžné testy, hodnocení protokolů) a dosažení minimálně 11 bodů z celkového počtu 20 bodů.Požadavky pro ukončení předmětu zkouškou:1. Dosažení minimálně 11 bodů za cvičení. 2. Splnění písemné a ústní části zkoušky a dosažení minimálního počtu bodů, tj. 40 z celkového počtu bodů 80.
Garant
prof. RNDr. Kateřina Malachová, CSc.
Vyučující
prof. RNDr. Kateřina Malachová, CSc.Mgr. Jiří Červeňprof. RNDr. Kateřina Malachová, CSc.Mgr. Zuzana Rybková, Ph.D.