Předmět Základní fyzikálně-chemické metody (KCH / MFCH8)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCH / MFCH8 - Základní fyzikálně-chemické metody, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
V teoretické, výkladové části předmětu budou studenti seznámeni se základními fyzikálně-chemickými experimentálními přístupy. Přednostní pozornost bude věnována metodám, které studenti budou moci následně využít v praktických laboratorních cvičeních.Studenti se tak postupně seznámí s dále uvedenými metodami a experimentálními prácemi. U všech prací bude současně kladen důraz na postihnutí experimentální chyby měření a spolehlivosti zjištěných dat.1. Potenciometrické stanovení disociační konstanty2. Konduktometrické stanovení disociační konstanty3. Kalorimetrické stanovení výparné entalpie4. Kalorimetrické stanovení zřeďovacího tepla5. Kryoskopické stanovení molekulové hmotnosti6. Fotometrické stanovení adsorpční izotermy7. Polarimetrické stanovení rychlostní konstanty8. Refraktometrické stanovení molární refrakce funkčních skupin9. Stavové chování plynů10. Stanovení molární hmotnosti pomocí viskozimetrie11. Stanovení koncentrační závislosti povrchového napětí roztoku12. Stanovení spalného tepla uhlíkatých látek
Získané způsobilosti
Studenti získají laboratorní dovednosti a návyky správné laboratorní praxe při fyzikálně-chemických měřeních Vypracováním laboratorních protokolů studenti získají dovednosti správné laboratorní praxe při fyzikálně chemických měřeních Přípravou na laboratorní cvičení studenti propojí své znalosti z oblasti teoretických znalostí a dokáží je aplikovat na praktická laboratorní šetřeníStudenti získají přehled o teoretických základech pro pochopení a kvantitativní popis fyzikálně chemických dějů, které jsou následně prakticky procvičovány v laboratoři Student si osvojí přístupy pro kvantitativní popis chování fyzikálně-chemických soustav a dokáže je správně aplikovat na běžné souvislosti okolo nás
Literatura
B.Taraba, J. Košťál. Praktikum z fyzikální chemie I, Učební texty OU. ostrava, 1994. W.J.Moore. Fyzikální chemie, druhé vydání. SNTL Praha, 1981. P.W. Atkins. Physical Chemistry, 6th edition. Oxford, 1998. R.Brdička, J.Dvořák. Základy fyzikální chemie, druhé vydání. Praha, 1977.
Požadavky
Hodnocení předmětu včetně klasifikace v případě zkoušky probíhá v souladu s čl. 31 - 33 Studijního a zkušebního řádu OU.
Garant
prof. Ing. Boleslav Taraba, CSc.
Vyučující
prof. Ing. Boleslav Taraba, CSc.prof. Ing. Boleslav Taraba, CSc.