Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Organická chemie I (KCH / XORC1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCH / XORC1 - Organická chemie I, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Stavba organických sloučenin (druhy vazeb, délka vazeb, vazebné úhly, izomerie).Alkany (názvosloví, reaktivita, příprava alkanů).2. Alkeny (názvosloví, elektronová struktura dvojné vazby, izomerie na dvojné vazbě, reaktivita alkenů, příprava alkenů).3. Alkiny (názvosloví, elektronová struktura trojné vazby, reaktivita alkinů, příprava alkinů). 3. Areny (názvosloví, elektronová struktura a teorie aromatického stavu, reaktivita arenů, příprava arenů).4. Halogenderiváty (názvosloví, reaktivita halogenderivátů, příprava halogenderivátů).5. Organokovové sloučeniny, komplexní hydridy (příprava a použití v organické chemii).6. Hydroxyderiváty a merkaptoderiváty (názvosloví, chemické vlastnosti a reaktivita, příprava).7. Ethery a sulfidy (názvosloví, chemické vlastnosti a reaktivita, příprava).8. Sulfonové, sulfinové a sulfenové kyseliny a jejich deriváty (názvosloví, vlastnosti, příprava).9. Dusíkaté deriváty uhlovodíků (rozdělení, názvosloví, chemické vlastnosti a příprava).10. Karbonylové sloučeniny (rozdělení, názvosloví, chemické vlastnosti a reaktivita, příprava).11. Karboxylové kyseliny a jejich funkční a substituční deriváty (struktura a názvosloví, chemické vlastnosti a reaktivita, příprava).12. Heterocyklické sloučeniny (rozdělení, struktura a názvosloví, chemické vlastnosti a reaktivita, příprava).13. Sacharidy (rozdělení, struktura a názvosloví, Fischerovy, Tollensovy a Hawothovy vzorce, molekulové modely, reaktivita).

Získané způsobilosti

zná základní pojmy z oblasti organické chemie a základní typy reakcídokáže zdůvodnit platnost obecných zákonitostí z oblasti organické chemie dokáže vysvětlit vybrané jevy a děje z oblasti organické chemie (zejména aplikace elektronegativity, indukčního a mezomerního efektu)vysvětlí vznik a vlastnosti jednotlivých typů vazeb v organických sloučenináchuvědoměle využívá vztah mezi strukturou a vlastnostmi organických látek pro vysvětlování a zdůvodňvání jejich vlastností

Literatura

PETER, R. Organická chemie I. Studijní opora. PETER, R. Organická chemie II. Studijní opora. PETER,R. Organická chemie III. Studijní opora. ČERVINKA, O. a kol. Chemie organických sloučenin, díl druhý. 1. vyd. Praha: SNTL, Alfa, 1987. .ČERVINKA, O. a kol. Chemie organických sloučenin, díl první. 1. vyd. Praha: SNTL, Alfa, 1985.

Požadavky

Hodnocení předmětu včetně klasifikace v případě zkoušky probíhá v souladu s čl. 31 - 33 Studijního a zkušebního řádu OU.

Garant

Ing. Rudolf Peter, CSc.

Vyučující

Ing. Rudolf Peter, CSc.