Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy biochemie (KCH / ZABIO)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCH / ZABIO - Základy biochemie, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. týden:Definice a rozdělení biochemie. Chemické složení živých organismů(Biochemie statická, dynamická, funkční, organizační. Biogenní prvky, voda, nízkomolekulární a makromolekulární organické látky-polysacharidy proteiny, nukleové kyseliny)2. týden: Nekovalentní interakce. Aminokyseliny.(Nekovalentní interakce a jejich význam v živé přírodě. Aminokyseliny- struktura , fyzikální vlastnosti, optická aktivita, acidobazické vlastnosti, názvosloví, klasifikace, význam)3. týden: Peptidy a proteiny.(Peptidová vazba, názvosloví peptidů, biochemicky významné peptidy. Struktura proteinů-primární, sekundární, terciární, kvartérní )4. týden: Sacharidy(Monosacharidy- fyzikální a chemické vlastnosti, typy vzorců, biochemicky důležité monosacharidy. Oligosacharidy a polysacharidy- chemické složení (glykosidové vazby), biochemicky významné oligosacharidy a polysacharidy (zásobní, stavební))5. týden: Lipidy, izoprenoidy, steroidy. Biomembrány.(Jenoduché a složené lipidy. Izoprenoidy a steroidy. Biologické membrány a membránový transport)6. týden: Struktura NA. Replikace, transkripce, translace.(Struktura RNA, DNA- base, nukleosidy, nukleotidy. Replikace, transkripce, translace. Regulace genové exprese.)7. týden: Enzymy.(Vlastnosti, jednoduché a složené enzymy, názvosloví, vyjadřování katalytické aktivity. Chemická a enzymová katalýza- aktivní centrum, specifita a mechanismus účinku. Koenzymy a vitamíny. Enzymová kinetika.)8.týden: Metabolismus a bioenergetika.(Tři stupně metabolismu, katabolismus a anabolismus. Makroergické sloučeniny, ATP-substrátová a oxidační fosforylace)9. týden: Metabolismus sacharidů.(Aerobní glykolýza, oxidativní dekarboxylace pyruvátu, chemismus a energetická bilance, anaerobní glykolýza- mléčné a alkoholové kvašení, chemismus a energetická bilance)10. týden: Metabolismus lipidů.(Odbourávání jednoduchých a složených lipidů- lipázy a fosfolipázy, odbourávání a biosyntéza mastných kyselin a glycerolu)11. týden: Metabolismus bílkovin a aminokyselin.(Metabolismus bílkovin a aminokyselin- proteolýza, proteázy, trávení bílkovin, hlavní přeměny aminokyselin- transaminace, deaminace, dekarboxylace, glukogenní a ketogenní aminokyseliny, detoxikace amoniaku, močovinový cyklus, biosyntéza aminokyselin.)12. týden: Krebsův cyklus. Respirační řetězec a oxidační fosforylace.(Krebsův cyklus- chemismus a energetická bilance, vztah k ostatním metabolickým procesům. Respirační řetězec a oxidační fosforylace- uspořádání, energetický výtěžek, vznik ATP- chemiosmotická teorie.)13. týden: Fotosyntéza.(Fotosyntetické pigmenty, světelná a temnostní fáze, fotofosforylace a fotolýza vody, cyklický a necyklický tok elektronů, fotosystémy I a II , fixace CO2 - Calvinův cyklus.)

Získané způsobilosti

Zná základní informace o struktuře, vlastnostech a funkcích chemických složek živých organizmů a orientuje se v biochemických procesech, kterými tyto složky procházejí.

Literatura

Vodrážka, Z. Biochemie. Academia ,Praha 1999. VOET, D., VOETOVÁ, J. G. Biochemie. Victoria Publishing, Praha 1995. Šípal, Z., Anzenbacher, P., Peč, P., Pospíšil, J., Růžička, I. Biochemie. SPN, Praha 1992.

Požadavky

Hodnocení předmětu včetně klasifikace v případě zkoušky probíhá v souladu s čl. 31 až čl. 33 Studijního a zkušebního řádu OU.

Garant

Mgr. Michal Haluzík, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Michal Haluzík, Ph.D.