Předmět Env. aspekty a nástroje lokál. rozvoje 1 (KFG / ENVI1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFG / ENVI1 - Env. aspekty a nástroje lokál. rozvoje 1, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Student získá základní představu o struktuře a mechanismech fungování krajinného systému. Přestože zaměření studenta není v oblasti fyzické geografie, měl by mít po ukončení kurzu jasnou představu o charakteru a struktuře dat, která jsou nutná pro proces rozhodování, tak aby mohl provádět zadávání studií a konzultovat výsledky se specialisty. Student získá přehled o dílčích složkách krajiny a parametrech prostředí, které vstupují do rozhodovacího procesu na lokální úrovni. Studenti jsou seznámeni s konkrétními příkladovými studiemi. Studenti získají přehled krajinoekologických datech o území (zdroje, interpretační síla, apod.).1. Krajina jako geosystém - struktura, prvky.2. Krajina jako geosystém - principy fungování.3. Informace o horninové prostředí a jejich význam v lokálním rozvoji.4. Informace o horninové prostředí a jejich význam v lokálním rozvoji.5. Informace georeliéfu a jejich význam v lokálním rozvoji.6. Informace georeliéfu a jejich význam v lokálním rozvoji.7. Informace o vodní komponentě krajiny a jejich význam v lokálním rozvoji.8. Informace o vodní komponentě krajiny a jejich význam v lokálním rozvoji.9. Informace o atmosféře a jejich význam v lokálním rozvoji.10. Informace o atmosféře a jejich význam v lokálním rozvoji.11. Informace o půdě a jejich význam v lokálním rozvoji.12. Informace o půdě a jejich význam v lokálním rozvoji.13. Informace o biotě a jejich význam v lokálním rozvoji.
Získané způsobilosti
orientují se v základních pojmech z oborů fyzické geografiezískají přehled o dílčích složkách krajiny a parametrech prostředízískají přehled o krajinoekologických datech o územíumí využívat mapy jako zdroj informací
Literatura
Marsh, W. M., Grossa, J. M. (2002):. Environmental geography. Science, land use, Earth systems. John Wiley and Sons, New York, 440 p. Miklós, L., Izakovičová, Z. (1997):. Krajina ako geosystém. Veda, Bratislava, s. 11-26. Hradecký, J., Buzek, L. (2001):. Nauka o krajině. Učební texty Ostravské univerzity, Ostrava, s. 6-18. Kraft, J. - Mentlík, P. (2004):. Úvod do geologie pro geografy (Endogenní a exogenní dynamika). Západočeská univerzita, Pedagogická fakulta, Plzeň (kapitola Exogenní dynamika, str. 105-166). Sklenička, P. (2003):. Základy krajinného plánování. N. Skleničková, Praha, s. 8-33.
Požadavky
Kurz je ukončen zkouškovým testem z předem daných okruhů - kombinace otevřených a testových otázek (12 otázek, 30 minut).
Garant
doc. RNDr. Jan Hradecký, Ph.D.
Vyučující
doc. RNDr. Jan Hradecký, Ph.D.RNDr. Jan Lenart, Ph.D.RNDr. Václav Škarpich, Ph.D.