Předmět Část SZZ: Krajinná ekologie -geoekologie (KFG / SZOM1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFG / SZOM1 - Část SZZ: Krajinná ekologie -geoekologie, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
11. Geosystémové pojetí krajiny - holistický pohled, subsystémy krajiny.12. Teorie ekosystému. Ekosystemologický pohled na krajinu.13. Krajinná sféra a její komponenty.14. Geneze, vývoj, fungování a dynamika geosystémů.15. Stres - ekologická krize - ekologická katastrofa (rezistence-resilience).16. Subsystémy krajiny - struktura, vazby, fungování. Vzájemné vazby mezi subsystémy.17. Zákonitosti diferenciace krajinných systémů - planetární, regionální, lokální.18. Vertikální struktura krajiny - parciální topy - metody výzkumu.19. Horizontální struktura krajiny. Metody analýzy HSK a jejich interpretační potenciál.20. Geoekologické procesy a jejich význam ve fungování a vývoji krajiny.21. Globální cykly uhlíku, dusíku, fosforu a síry. Antropogenní ovlivnění.22. Vývoj středoevropské krajiny v pleistocénu.23. Vývoj holocenní krajiny.24. Mapování krajiny - přístupy, metody, výstupy.25. Metody geoekologického výzkumu.26. Geoekologické mapování - přístupy a principy.27. Metody paleogeoekologického výzkumu.28. Historická data v hodnocení vývoje krajiny.29. Antropogenní vlivy na krajinné systémy - role člověka v minulosti a současnosti.30. Člověk a jeho role v globálních environmentálních procesech - současný stav a prognózy vývoje.31. Přírodní hrozby - základní přehled v jednotlivých klimatických oblastech Země.32. Přírodní rizika a optimalizace lidských aktivit v krajině - únosnost, citlivost a zranitelnost.33. Krajina ČR a ekologická stabilita.34. Členění, typologie, klasifikace krajiny (regionalizace, typizace). Krajinná syntéza.
Požadavky
Splnění studijních povinností podle platného Studijního a zkušebního řádu.Okruhy státní zkoušky:1. Úvod; ekologie a oblast jejího výzkumu, vývoj a členění ekologie2. Organismus a jeho prostředí: Definice a typy prostředí; členění organismů podle prostředí; ekologické faktory a jejich periodicita; tolerance druhu a ekologická valence; limitující faktory; ekologická nika; adaptace a přírodní výběr (abaptace, praeadaptace, fitness), domestikace; konvergence a divergence; introdukce, repatriace.3. Podmínky prostředí: Teplo jako ekologický faktor, endotermní a ektotermní organismy, dormance, hibernace, ekologická pravidla pro homoiotermy; vlhkost vzduchu; proudění vzduchu a vody; pH; salinita; požáry; znečištění.4. Zdroje: Klasifikace zdrojů; záření, tolerance ke světlu, rostliny C3 a C4, fotoperiodismus; voda, její potřeba, přijímání a ztráty u organismů; minerální živiny, O2; CO2; organismy jako potravní zdroje + jejich obrana; prostor jako zdroj. 5. Populace, skupiny organismů:Unitární a modulární organismy; reprodukční a mimoreprodukční skupiny organismů; definice populace, její vlastnosti (denzita, abundance, biomasa, četnost - kolísání populací, natalita, mortalita, disperze a struktura); migrace organismů; vnitrodruhová konkurence, metapopulace a lokální populace; zánik populací; r- a K- selekce, dormance. 6. Interakce: Typy interakcí, jejich klasifikace; vnitrodruhová a mezidruhová konkurence; predace v širším a užším smyslu, pravá predace, spásání (negativní působení, kompenzace a obranné reakce rostlin), parazitizmus (dělení parazitů a hostitelů, hnízdní parazitizmus); detritovorie; mutualismus. 7. Společenstva, jejich struktura v prostoru a čase, sukcese:Gilda (cech); taxonomické a funkční členění biocenóz, dominanty a klíčové druhy; ekoton - jeho význam a charakteristika; sukcese (degradační, alogenní, autogenní - primární a sekundární + progresivní a regresivní, blokovaná, cyklická, tři modely mechanismů sukcese); klimax. Vlastnosti biocenóz: základní ekologické proměnné; kvalitativní, kvantitativní, strukturální a korelační znaky zoocenóz; analýza podobnosti společenstev. 8. Tok energie v ekosystémuTrofická struktura ekosystému, primární a sekundární produktivita (čistá a hrubá), potravní řetězce (3 systémy) a potravní síť, tři úrovně účinnosti přenosu energie, ekologické pyramidy, predační kaskády. 9. Tok látek v ekosystémuBiogeochemické cykly, bilance živin - vstupy a výstupy živin, místní (regionální) cykly, vlivy odlesnění; globální cykly P, N, S a C; eutrofizace, kyselý déšť, skleníkový efekt a globální oteplování.10. Krajinná ekologie a geoekologie - princip, přístupy, zdroje informací - základní literatura, časopisy, datbáze. Postavení oborů v systému věd.
Garant
prof. RNDr. Vladislav Kříž, DrSc.