Předmět Základy fyzikálních měření (KFY / XZAKM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFY / XZAKM - Základy fyzikálních měření, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Pojem fyzikální veličiny, jednotky fyzikálních veličin a jejich volba, soustavy jednotek, soustava CGS, soustava SI, definice základních jednotek SI, odvozené, doplňkové jednotky a jejich díly a násobky, rozměrová analýza.2. Fyzikální měření (etapy a metody), chyby měření a jejich dělení podle vyjádření a původu, měření a chyby v klasické a kvantové fyzice. Základní měření v mechanice (měření délek, úhlů, ploch, objemu, času, hmotnosti - vážení, hustoty) a termice (teplota, teplo).3. Základní měření v elektřině (měřící přístroje analogové a digitální, pomocné přístroje a zařízení pro elektrická měření), optice (pomocná měření pro optická měření, základní fotometrické jednotky a veličiny, fotometrické metody a přístroje ). Základní fyzikální konstanty.4. Určení vlivu náhodných chyb na měření, náhodná veličina a hustota pravděpodobnosti, normální rozdělení náhodné veličiny a jeho základní vlastnosti, Studentovo rozdělení.5. Nejpravděpodobnější hodnota měřené veličiny, odhad parametrů rozdělení náhodné veličiny z měřených hodnot, hodnocení přesnosti měření.6. Zpracování chyb přímých měření, chyby nepřímých měření, odhady chyb.7. Metody zpracování výsledků měření: A/ početní metody: postupná, skupinová, početní interpolace.8. Metody zpracování výsledků měření: B/ grafické metody. Vyrovnání jednoduchých závislostí (metoda nejmenších čtverců, metoda grafická a metoda skupinová).9. Grafické znázornění výsledků měření, prokládání křivek naměřenými hodnotami, využití PC.10. Analytické nástroje programu Excel.11. V průběhu semestru dva zápočtové testy (v polovině a na konci semestru)
Získané způsobilosti
Orientuje se v základních pojmech fyzikálních veličin. Zná základní soustavy jednotek (SI, CGS). Osvojuje si principy fyzikálních měření - etapy a metody, chyby měření. Zná základy teorie náhodných chyb. Umí používat metody zpracování výsledků měření (graficky, pomocí MS-EXCEL).
Literatura
BROŽ, J., aj. Základy fyzikálních měření I. 1. vydání Praha: SPN, 1983. Tvrdík, J. Základy statistické analýzy dat. PřF OU Ostrava, 1998.
Požadavky
Přehled systému fyzikálních veličin a jejich jednotek. Znát základní metody fyzikálních měření, umět používat teoretických poznatků při vyhodnocování a interpretaci výsledků měření. Znalosti budou pak hodnoceny na základě 2 zápočtových testů. Přehledná znalost fyziky a matematiky v rozsahu gymnáziálního učiva.
Garant
Mgr. Lenka Hönigová, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Lenka Hönigová, Ph.D.Mgr. Lenka Hönigová, Ph.D.