Předmět Softwarové inženýrství (KIP / SWING)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KIP / SWING - Softwarové inženýrství, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Historie softwarového inženýrství, definice základních pojmů, aktuální trendy.2. Obecná architektura informačních systémů - globální a dílčí architektury (pyramida, SW a HW architektury a další).3. Byznys strategie, byznys procesy a jejich vazba na strategii. IT strategie, její místo a podpora byznys procesů. SWOT analýza, ukázka modelovacích technik pro podnikové procesy a ukázky jednoduchých podnikových procesů4. Životní cyklus IS/SW - metodiky UP, RUP, ISO 12 207.5. Specifikace požadavků - formální postupy a metody, standardy IEEE 830.6. Projektové řízení (CPM, PMBOK) - místo v projektu, fáze, role, nástroje, problémy. Vztah projektové metodiky - metodiky řízení projektů.7. Architektury informačních systémů z hlediska aplikací - Workflow systémy, ERP, CRM, SCM, Business Inteligence, e-commerce.8. Zajištění kvality software - motivace pro automatizované testování, druhy testování, vývojové modely začleňující testování.9. Řízení IS/IT (ITIL, COBIT, MOF), ISO 20.000, změnové řízení a řízení konfigurací podle norem ISO 15 846.10. Metriky, hodnocení efektivnosti IS (model CMMI, standard ISO 9000, 9126).11. UML - místo při návrhu systému, základní diagramy.12. CASE systémy, systémy na podporu rozhodování, expertní systémy, Business Inteligence.13. Dokumentace software (ISO 1063-2001), jazyk XML, JavaDoc.14. Systémová integrace + outsourcing a jeho formy.
Získané způsobilosti
Získání znalostí z oblasti informačních systémů (pojmy, architektury, metody, aplikace), životního cyklu vývoje SW a pochopení jeho fází (UP, RUP, standardy ISO), znalost byznys modelování, UML, nástroje pro podporu.
Literatura
Dohnal, J., Pour, J. Architektury informačních systémů v průmyslových a obchodních podnicích. EKOPRESS, s.r.o. 1997. Pour, J., Gála, L., Šedivá, Z. Podniková informatika. 2. přepracované vydání. Grada, 2009. Řepa, V. Podnikové procesy. 2. aktualizované a rozšířené vydání. Grada, 2007. Procházka, J. Softwarové inženýrství. Elektronický učební text, Ostravská univerzita 2009. Ostravská univerzita, 2009. Král, J. Informační systémy. SCIENCE. 1998. Král, J. Informační systémy. SCIENCE. 1998. nullPaleta, P. Co programátory ve škole neučí aneb softwarové inženýrství v reálné praxi. Computer press. 2003.
Požadavky
Zkoušku student absolvuje v souladu s platným Studijním řádem, zejména s důrazem na č. 32 a čl. 33 Studijního a zkušebního řádu OU.V průběhu semestru zpracuje student semestrální práci - softwarový projekt. Součásti projektu je dokumentace ve formě diagramů (podnikový proces, Use Case, sekvenční diagram, diagram tříd aj.). s maximálním bodovým ziskem 20 bodů. Dále absolvuje test se ziskem 20 bodů, kde musí pro splnění předmětu získat minimálně 10 bodů. Ústní část zkoušky je pak hodnocena 60 body. Podmínkou k připuštění ke zkoušce je splnění docházky na cvičení (povolena je jen jedna absence).
Garant
prof. Ing. Radim Farana, CSc.
Vyučující
prof. Ing. Radim Farana, CSc.RNDr. Jaroslav Procházka, Ph.D.RNDr. Jaroslav Žáček, Ph.D.