Předmět Matematika 2 (KMA / XMAT2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KMA / XMAT2 - Matematika 2, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Geometrický význam derivace. Tečna.2. Fyzikální význam derivace. Průměrná rychlost, okamžitá rychlost.3. Slovní úlohy na extrémy.4. Diferenciální počet funkcí více proměnných. Parciální derivace. Diferenciál.5. Tečná rovina. Taylorův polynom.6. Derivace funkce zadané implicitně.7. Určitý integrál. Geometrické aplikace určitého integrálu. Výpočty obsahu rovinného obrazce.8. Geometrický význam určitého integrálu. Objem rotačního tělesa.9. Fyzikální aplikace určitého integrálu. Dráha přímočarého pohybu. Práce vykonaná na přímočaré dráze.10. Integrál neomezené funkce a integrál na neomezeném intervalu.11. Dvojný a trojný intergál.12. Geometrický význam dvojného integrálu.13. Geometrický význam trojného integrálu.
Získané způsobilosti
Získává základní znalosti integrálního počtu reálních funkcí, nekonečných číselných a mocninných řad a obyčejných diferenciálních rovnicUmí řešit typické úkoly diferenciálního počtu komplexních funkcí Analyzuje teoretická tvrzení, chápe principy jejich důkazů a metody aplikace na řešení úloh z výše uvedené oblastiŘeší konkrétní úlohy z uvedené oblastiTřídí a syntetizuje získané vědomosti do aktivní formyZískává globální znalosti v uvedené oblasti
Literatura
VRBENSKÁ, H. , BĚLOHLÁVKOVÁ, J. Základy matematiky pro bakaláře I. Ostrava, VŠB, 2003. Jarník, V. Diferenciální počet I. ACADEMIA Praha, 1984. Jarník, V. Integrální počet I. Praha: Academia, 1984. REKTORYS,K. A KOLEKTÍV. Přehled užité matematiky. SNTL Praha, 1981 nebo Prometheus Praha, 1995. KOPECKÝ, M., KUBÍČEK, Z. Vybrané kapitoly z matematiky. Praha, SNTL, 1981. OŠŤÁDALOVÁ, E., ULMANNOVÁ, V. Integrální počet - cvičení pro 1. ročník EkF VŠB. VŠB-TU, Ostrava, 2001. nullVotava, M. Cvičení z matematické analýzy 3. díl. Skripta PdF OU Ostrava, 1998. ISBN 80-7042-139-8.HANČL, J. , ŠUSTEK, J. Matematická analýza 1. OU, Ostrava, 2006. HANČL, J. , ŠTĚPNIČKA, J. Matematická analýza 2. OU Ostrava, 2003. RÁB, M. Metody řešení obyčejných diferenciálních rovnic. skriptum MU, Brno, 1998. KALAS, J., RÁB, M. Obyčejné diferenciální rovnice. učebnice MU, Brno, 1995.
Požadavky
Podmínkou připuštění ke zkoušce je vypracování a odevzdání 2 korespondenčních úkolů ze dvou sad. Jedna sada je z Integrálního počtu, druhá sada je z Obyčejných diferenciálních rovnic. Korespondenční úkoly budou odevzdávány v průběhu semestru v termínech tutorialů, nejpozději vsak den před konáním zkoušky.Zkouška se skládá z písemky a ústního pohovoru. Písemka bude hodnocena formou bodovaní. Maximalní počet bodů je 100. NHodnocení probíhá v souladu s ustanoveními článku 31 až 33 Studijního a zkušebního řádu OU.Student může problematiku konzultovat elektronicky nebo v pravidelných konzultačních hodinách (2 hod. týdně) nebo prezenčně v rámci tutoriálů konaných během semestru.
Garant
doc. RNDr. Ladislav Mišík, CSc.
Vyučující
RNDr. Radka Malíková, Ph.D.RNDr. Radka Malíková, Ph.D.