Předmět Propedeutika 3 (KSG / PROP3)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSG / PROP3 - Propedeutika 3, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
I. Metodologie výzkumu1. Definice, typologie, účel a zásady využití kvantitativních metod s ohledem na výzkumná témata politické a kulturní geografie, vztah kvantitativních a kvalitativních metod v sociálně-vědním výzkumu; kvantifikace, operacionalizace2. Definice a typy statistických metod, typy proměnných, měřítko, empirické rozdělení četnosti a jejich grafické znázorněníIII. Úvod do práce se statistickým softwarem IBM SPSS 16.0, vkládání dat, třídění dat, transformace a vytváření nových proměnných, filtryIV. Metody popisné statistiky3. Charakteristiky polohy a centrality: aritmetický průměr, vážený aritmetický průměr, medián, modus, percentily4. Charakteristiky variability: variační rozpětí, rozptyl, směrodatná odchylka, variační koeficient, mezikvartilové rozpětí; transformace a normování dat; míry územní koncentrace jevu5. Základy pravděpodobnostipravděpodobnost, podmíněná pravděpodobnost, náhodná veličina, parametry rozdělení náhodné proměnné, distribuční funkce, hustota pravděpodobnosti; teoretická rozdělení četností - spojité vs. diskrétní, binomické, normální spojité rozdělení, chi-kvadrát rozdělení četností, testování normality rozdělení datIV. Metody induktivní statistiky (statistické usuzování)6. Principy statistického usuzování, základní a výběrový soubor, bodový a intervalový odhad parametrů základního souboru7. Testování statistických hypotéz: definice hypotézy ve statistice, obecný postup testování statistických hypotéz (nulová a alternativní hypotéza, určení hladiny významnosti, kritická hodnota, chybné interpretace testů nulové hypotézy, hodnocení testovacích procedur - chyby I. a II. druhu), parametrický test Z test oboustranný, jednostranný8. Parametrické testy o průměru základního souboru9. Analýza závislosti spojitých dat: základy korelační analýzy: Pearsonův koeficient korelace, Spearmanův koeficient korelace, zásady použití10. Analýza kategoriálních dat; kontingenční tabulky, chí-kvadrát test
Získané způsobilosti
Student porozumí odborným textům, v nichž jsou použity základní (jednorozměrné) statistické metody a je schopen kriticky zhodnotit jejich použití a interpretaci. Osvojení kvantitativních metod analýzy i základů pravděpodobnosti a jejich vhodného použití s jejich počítačovým zpracováním a prezentací v podobě grafických výstupů.
Literatura
Disman, M. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha, 2002. Hendl, J. Kvalitativní výzkum. Základní metody a aplikace. Praha: Portál, 2005. nullECO, U. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc : Votobia, 1997. Drulák, P. a kol. Jak zkoumat politiku. Kvalitativní metodologie v politologii a mezinárodních vztazích. Praha, 2008. VYMĚTAL, J. - VÁCHOVÁ, M. Úvod do studia odborné literatury. Praha: Orac, 2000. Schneider, M., Koudelka, F. Úvod do základů sociologických výzkumů. Olomouc: UP, 1993.
Požadavky
1. Aktivní účast na cvičeních (z 80 %) 2. Vyhotovení všech dílčích úkolů uložených a zpracovávaných přímo na cvičení.3. Písemný test s výpočetními příklady. Testy budete zpracovávat na počítači za využití softwaru SPSS 16.0. K úspěšnému zvládnutí testu je třeba získat nejméně 50 % bodů.
Garant
RNDr. Jan Ženka, Ph.D.