Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Sociologie etnicity a nacionalismu (KSG / SOCEN)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSG / SOCEN - Sociologie etnicity a nacionalismu, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Jak víme o světě aneb metafory, kterými žijeme2. Diskurzy etnicity3. Diskurzy nacionalismu4. Diskurzy rasy, rasismu a rasového myšlení5. Politika identity a konflikty identity v současném světě

Získané způsobilosti

Kriticky interpretuje odborný text.Formuluje odborné argumenty a dopkáže je veřejně obhájit.Zná klíčové teoretické práce o etnicitě, nacionalismu a rasovém myšlení.Umí použít kvalitativní metody výzkumu.Kriticky reflektuje kulturní konstrukci reality.Dokáže aplikovat teoretické koncepce na praktické případy.

Literatura

BARTH, F. Ethnic Groups and Boundaries. The Social Organization of Cultural Difference. Boston, MA: Little, Brown and Co., 1969. ERIKSEN, T. H. Antropologie multikulturních společností. Rozumět identitě. Praha: Triton, 2007. DACÍK, T. Člověk a rasa. Brno: Akademické nakladatelství CERM, s.r.o, 2001. OATES-INDRUCHOVÁ, L. (ed.). Díveí válka s ideologií (Klasické texty angloamerického feministického myšlení). Praha: SLON, 1998. FOUCAULT, M. Dohlížet a trestat: kniha o zrodu vězení. Praha: Dauphin, 2000. TESAŘ, F. Etnické konflikty. Praha: Portál, 2007. SALZMANN, Z. Existují rasy? Nový pohled na fyzickou rozmanitost lidstva. Český lid. roč. 90, č. 2, 2003. HENDL, J. Kvalitativní výzkum: základní metody a aplikace. Praha : Portál, 2005. ISBN 80-7367-040-2.HITLER, A. Mein Kampf. LAKOFF, G., JOHNSON, M. Metafory, kterými žijeme. Brno : Host, 2002. GELLNER, A. Národy a nacionalismus. Praha, 1993. HOBSBAWM, E. Národy a nacionalismus od roku 1780. Brno: CDK, 2000. HROCH, M. ed. Pohledy na národ a nacionalismus. Čítanka textů. Praha: SLON, 2003. BARŠA, P. Politická teorie multikulturalismu. Brno: CDK, 1999. ŠMAUSOVÁ, G. "Rasa" jako rasistická konstrukce. Sociologický časopis 1999/35/4, 1999. JAKOUBEK, M. Romové - konec (ne)jednoho mýtu. Praha: Socioklub, 2005. DE GOBINEAU, J.-A. The Inequality of Human Races. New York: Howard Fertig, 1967.

Požadavky

Kurz bude veden seminární formou. Od studentů očekávám zejména pravidelnou přípravu na hodiny. Ta bude spočívat v četbě zadaných textů a zpracování dílčích úkolů. Četbu musí student prokázat odevzdáním shrnutí a kritické reflexe četby v rozsahu min. 1 strany A4 v systému Moodle ve stanoveném termínu. Student může očekávat, že přečte přibližně 20-50 stran odborného textu v angličtině týdně. Podrobné zadání četby bude upřesněno v úvodu semestru na stránkách předmětu (http://www1.osu.cz/home/macha). Účast na hodinách je povinná a za každou neúčast se bude strhávat 10 bodů. Každý může jednou chybět bez ztráty bodů. Zápočet bude udělen na základě průběžné práce studenta během semestru.Za četbu zadaných textů a plnění dílčích úkolů je možné získat maximálně 100 bodůZápočet bude udělen tomu, kdo získá alespoň 51 bodů.

Garant

PhDr. Přemysl Mácha, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Přemysl Mácha, Ph.D.PhDr. Přemysl Mácha, Ph.D.