Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Soc. a tech. infrastr. v region. rozvoji (KSG / STIRR)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSG / STIRR - Soc. a tech. infrastr. v region. rozvoji, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Zdroje informací o infrastruktuře, zdroje informací ke studiu, požadavky na studenty.2.Členění sociální a technické infrastruktury, postavení v geografických i jiných vědách. Legislativní a politický rámec předmětu studia.3. Dopravní infrastruktura. Infrastruktura pozemních komunikací. Cyklistická a cykloturistická infrastruktura. Železniční infrastruktura a infrastruktura městské hromadné dopravy4. Kategorie technické infrastruktury.Infrastruktura zásobování vodou a odkanalizování. Infrastruktura odpadového hospodářství.Energetická infrastruktura, zásobování elektrickou energií, zásobování plynnými palivy a zásobování tepelnou energií.5. Telekomunikační, radiokomunikační a internetová infrastruktura. Infrastruktura integrovaného záchranného systému.6. Kategorie občanské infrastruktury. Infrastruktura zdravotnických zařízení. Sociální infrastruktura. Infrastruktura vzdělávacích zařízení. Infrastruktura pro volný čas7. Infrastruktura maloobchodu, pohostinství, ubytovacích zařízení a cestovního ruchu.8. Exkurze I. (DPO Ostrava, ČD, NDIC, Ostravské komunikace).9. Exkurze II. (Veolia, ČOV Ostrava, OZO či van Gansenwinkel, ČEPS, Ostravské vodárny)10. Exkurze III. (IZS - HZS, Česká televize, Český rozhlas)11. Exkurze IV.12.Diskuse k exkurzím a literatuře.13. Přednáška experta.

Získané způsobilosti

Chápe mechanismy řízení podniků veřejných služebOrientuje se v základních kategoriích sociální a technické infrastrukturyJe schopen zanalyzovat infrastrukturní vybavenost zvoleného městaUmí diskutovat na zadané témaZná české základní legislativní normy týkající se předmětu studiaRozvíjí schopnost interpretace map a statistických údajůOvládá metody analýzy vybavenosti území

Literatura

WAHLA, A. Rukověť ke studiu infrastruktury pro obor sociální geografie a regionální rozvoj. Ostrava: Ostravská univerzita, 2003. MEDEK, F. Technická infrastrukra měst. Praha: České vysoké učení technické, 2005. HLADIŠOVÁ, Z. Ceny technické infrastruktury. Brno: Ústav územního rozvoje, 1999. ZELENÝ, L. - PEŘINA, L. Doprava: dopravní infrastruktura. Praha: Vysoká škola ekonomická, 2000. BENDA, R. Dopravní infrastruktura ČR v návaznosti na EU. Praha: Vysoká škola ekonomická, 2000. HLAVÁČ, J. Ekonomika a řízení technické infrastruktury. Brno: Masarykova univerzita, 1996. SHORT, J. R. Lidská sídla. Praha: Nakladatelský dům OP, 1994. HRŮZA, J. Slovník soudobého urbanismu. Praha: Odeon, 1997. REKTOŘÍK, J. - SELEŠOVSKÝ, J. ET AL. Sociální a technická infrastruktura: rukověť územní samosprávy. Díl III. Brno: Masarykova univerzita; Praha: IMS, 2002.

Požadavky

povinná účast na výuce (75 %)Odevzdání zápisů z exkurzí a semestrální prácePísemný test (otevřené otázky) - minimum 65%

Garant

RNDr. Petr Žufan, Ph.D.