Předmět Geograf. informační systémy - základy (KSG / XGISK)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSG / XGISK - Geograf. informační systémy - základy, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Témata probíraná na tutoriálech:1. Základy geoinformatiky. Geografické informační systémy (GIS) a klasické mapy. Definice GIS. Historie GIS. Možné oblasti využití geoinformačních technologií. Možnosti pořízení geodat (mapových podkladů, leteckých a družicových snímků, statistických údajů), zásady jejich používání, autorská práva, význam metadat.2. Základní pojmy, rastrová a vektorová grafika v GIS, konverze mezi vektorovými a rastrovými daty. Přehled nejpoužívanějších komerčních a freewarových GIS programů.3. Mapové servery a možnosti jejich využití.4. Možnosti práce se statistickými údaji v GIS.5. Pravidla tvorby tematických map.6. Analytické nástroje v GIS a jejich možnostiPraktická cvičení:1. Seznámení se software, možnostmi využití a dostupný funkce. Nastavení projekce, přidání vybraných vrstev a úpravy symbologie. Práce s datovými rámci, měřítkem, názvy, legendou, popisky, směrovou růžicí, exportem. Atributy vrstvy, metadata. Webové služby.2. Tvorba tematických výstupů na základě statistických dat (kartogram, kartodiagram). Připojování dat, struktura dat, restrikce v názvech polí.3. Dotazování v atributové tabulce, základní SQL dotazy. Používání kalkulátoru dat. Prostorové dotazy.4. Postup při založení nové vrstvy - názvy polí a datové typy. Zahájení a ukončení editace. Vytváření polygonů. Typy uzlů. Modifikace objektu, přidávání a odebírání vertexů. Rozdělení polygonu, vytvoření přilehlého polygonu, prosekání objektů, spojení objektů. Přichytávání.5. Základní vektorové a rastrové analýzy.6. Řešení problémů s úkoly.
Získané způsobilosti
Umí samostatně pracovat v GIS software, pracovat s mapovými podklady, provádět editaci dat, základní analýzy a vytvářet tematické mapové výstupy. V práci je schopen aplikovat znalosti získané studiem literatury a metod z oblasti kartografie a GIS.
Literatura
Adamec, M., Sedláriková, R. Mapy v počítači. Studijní text pro distanční vzdělávání. Ostrava, 2006. http://gis.vsb.cz/Publikace/Skripta_sylaby/U_GIS/UGIS.pdfVoženílek, V. Geografické informační systémy I. Pojetí, historie, základní komponenty. Olomouc, 2000. TUČEK, J. Geografické informační systémy: Principy a praxe. Praha: Computer Press, 1998. ISBN 80-722-6091-X.http://gis.vsb.cz/Rapant/Publikace/Knihy/GI_GIT.pdf
Požadavky
Účast na tutoriálech a vypracování 3 korespondenčních úkolů v software. Hodnocení splnil/nesplnil.
Garant
Mgr. Luděk Krtička
Vyučující
Mgr. Luděk KrtičkaMgr. Luděk Krtička