Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




31.-Základní pojmy z teorie vedení, aplikace

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.18 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Základní pojmy z teorie vedení, aplikace

Náhradní obvod vedení, primární a sekundární přenosové parametry, postupná vlna, odražená vlna, stojaté vlnění, vlastnosti vedení naprázdno a nakrátko; vznik rezonátorů, tyčové a dutinové rezonátory, vlnovody, vidy vln TE a TM, praktické aplikace; aktivní prvky v technice UKV

Náhradní schéma vedení

Primární parametry vedení:

  • měrný odpor R [Ω]

  • měrná indukčnost L [H]

  • měrná kapacita C [F]

  • měrný svod G [S]

Sekundární parametry vedení:

  • Impedance vedení Z [Ω]

  • Měrný útlum vedení β

  • Rychlost šíření vln v [km/s]

  • Zkreslení signálu při přenosu vedení

Postupná vlna je trvale možná jedině na vedení nekonečně dlouhém, v tomto případě se veškerá energie postupující vedením beze zbytku pohltí v zakončovacím odporu, pak mluvíme o zátěži přizpůsobené vedení.

Vedení nakrátko (vedení zakončené zkratem) má na konci nulové napětí (je tam tedy uzel napětí) a naopak maximální proud (je tam tedy kmitna (maximum) proudu)

Vedení naprázdno (vedení na konci rozpojené) má na konci maximální napětí (je tam tedy kmitna (maximum) napětí) a naopak nulový proud (je tam tedy uzel proudu)

Rezonátor

- musí mít stabilní kmitočet v závislosti jak na čase, tak i na teplotě. Při výrobě se musí postupovat velmi oparně. Výrobna musí obsahovat určité kritéria: nepřítomnost mastných látek a různých vůní. Musí mít přesně definovanou prašnosti a bezolejových zařízení při vytváření elektrod a pouzder.

Dutinové rezonátory pohlcují zvuk, je to založeno na principu rezonance, při níž kmitajícím prvkem jsou částice vzduchu obsažené v otvoru spojujícím vzduchovou dutinu s vnějším prostředím

Vlnovod je přípravek pro přenos elektromagnetických vln, který má libovolný tvar průřezu. Nejčastěji používa je průřez obdélníkový nebo kruhový.

Při vyšších frekvencích může být elektromagnetické pole ve vlnovodu uspořádáno několika způsoby. Podle rozložení elektromagnetického pole na: transverzálně elektrické (TE, které mají složky elektrického pole pouze ve směru průřezu vedení), a vlny transverzálně magnetické (TM), u kterých jsou transverzální (česky příčné) naopak složky magnetického pole

Ultra Krátké Vlny (UKV)

Kmitočtový rozsah elektromagnetických vln je stanoven od 300 Mhz do 3 GHz. Obsahuje například pásma pro mobilní GSM sítě, novější pásma analogové televize, která jsou využívána i pro DVB-T. Přenos z místa na místo a příjem televizních a rádiových signálů je ovlivněn mnoha vlivy. UKV televizní vysílání splňuje požadavek na dodatečné pokrytí televizních kanálů v městských oblastech. UKV spektrum se používá po celém světě pro pozemní mobilní rádiové systémy pro komerční, průmyslové, tísňové a vojenské účely

Témata, do kterých materiál patří