KRYSAŘ
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
KRYSAŘ – VIKTOR DYK
AUTOR
Viktor Dyk (1877-1931)
Básník, dramatik, prozaik a překladatel
Pracoval v Národních listech
Politicky založený
představitel generace anarchistických buřičů
ZAŘAZENÍ AUTORA DO UMĚLECKÉHO SMĚRU
realismus s prvky romantismu
generace anarchistických buřičů
STOLETÍ, V NEMŽ AUTOR TVOŘIL
přelom 19. a 20. století
DÍLA
Krysař
Píseň o vrbě
Prosinec
Milá sedmi loupežníků
AUTOŘI
Fráňa Šrámek
Stanislav Kostka Neumann
Karel Toman
Charakteristika uměleckého textu jako celku
LITERÁRNÍ DRUH
epika
LITERÁRNÍ ŽÁNR
novela
SLOHOVÝ POSTUP
vyprávěcí
MÍSTO A ČAS DĚJE
město Hameln v Německu, čas není určen-zřejmě středověk, protože v té době krysy přenášely mor
VYSVĚTLENÍ NÁZVU DÍLA
Krysař – hlavní postava díla
KOMPOZIČNÍ VÝSTAVBA
chronologická
TÉMA A MOTIV
píšťala, propast, dav, smrt obyvatel města a Krysaře
ZAŘAZENÍ KNIHY DO KONTEXTU CELÉHO AUTOROVA DÍLA
nejpre vyšla pod jiným názvem, Krysař vyšel v roce 1915, ke konci života
LYRICKÝ SUBJEKT
vševědoucí vypravěč – er-forma
POSTAVY
Krysař - tajemný cizinec, samotář, podivín, ponurý, pesimista, vzbuzuje v lidech strach, miluje Agnes, ví jak vyhnat krysy
Agnes - mladá a krásná, milenka Krysaře a zároveň přítelkyně Dlouhého Kristiána, miluje Krysaře, ze zoufalství spáchá sebevraždu
Dlouhý Kristián - mladík toužící po spokojeném životě, přítel Agnes, vypočítavý-chce smrt strýčka, aby dědil
Sepp Jörgen - chudý rybář, vše chápe až na druhý den, trochu blázen, obyvatelé Hameln se mu posmívají
DĚJ
Do starého města Hammeln přišel mladý krysař. Měl plné ruce práce, neboť se tu přemnožily krysy. Když zapískal na svoji píšťalu, sbíhaly se k němu ze všech stran. Krysař se zamiloval do krásné Agnes, ta jeho lásku opětovala. V hostinci poznal krysař magistra Fausta. Ten mu radí, aby se upsal ďáblu a mohl vést šťastný život plný bohatství. Krysař neuposlechl a odešel za Agnes. Zde se dovídá, že Agnes se zmocnil její bývalý milenec Kristián a čekají spolu dítě. Velmi rozrušen od ní odchází, Agnes se žene na horu Koppel, která je vchodem do bájné země sedmihradské.
Krysař byl zdrcen, neměl už pro koho žít. Ze žalu začal pískat na svou píšťalu, ale místo krys se k němu začali sbíhat měšťané, kteří se k němu chovali dříve neuctivě. Za jeho poctivou práci mu nechtěli zaplatit peníze. Kouzelnými zvuky píšťalky se v nich probudila touha po lepším a krásnějším životě, který na ně čeká v daleké zemi sedmihradské. Jediná cesta prý vede dnem propasti. Krysařova píšťalka vábila a slibovala, měšťané se štěstím v očích mizí v propasti, jako poslední se do ní vrhá i krysař.
Ve městě zůstal pouze Jörgen Sepp, rybář, a těžkopádný hoch, který pomalu chápal a vše mu docházelo až o den později. Hlas píšťaly jej začal vábit mnohem později. I on šel za ním, zastavil ho však nářek nemluvněte. Dítě svým křikem porušilo sílu píšťaly a Jörgen se vrátil do reálného života, uvědomil si, v čem tkví jeho pravý smysl. Odešel hledat ženu, která by se postarala o dítě - jedinou naději budoucnosti.